Începând din data de 19 august a.c., în vederea creşterii gradului de siguranţã la frontiera de sud-vest a României, poliţiştii de frontierã din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontierã Timişoara acţioneazã în comun cu lucrãtori din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Timiş, Grupãrii Mobile de Jandarmi Timiş,Inspectoratelor de Poliţie Judeţene Timiş, Caraş-Severin şi Mehedinţi, precum şi Inspectoratului General de Aviaţie, în baza unui plan comun de menţinere, asigurare a ordinii publice şi creşterii gradului de siguranţã a cetãţeanului, aprobat de ministrul Petre Tobã.
În aceastã perioadã, efectivele care îşi desfãşoarã în mod curent activitatea în zona de competenţã a Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontierã Timişoara sunt sprijinite de dispozitive comune, formate din poliţişti de frontierã de la sediul I.T.P.F. Timişoara, jandarmi şi poliţişti, care acţioneazã zilnic la frontiera verde. Totodatã, echipaje din cadrul Inspectoratelor de Poliţie Judeţene Timiş, Caraş-Severin şi Mehedinţi acţioneazã în sistem integrat, numãrul acestora putând fi suplimentat în funcţie de situaţia operativã.
De asemenea, echipajele de la sol beneficiazã de sprijinul unui elicopter din cadrul Inspectoratului General de Aviaţie care executã misiuni de supraveghere aerianã în zona de competenţã a Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontierã Timişoara, atât pe timp de zi cât şi pe timp de noapte.
Aceste acţiuni au ca scop asigurarea ordinii publice şi combaterea infracţionalitãţii transfrontaliere la frontiera de sud – vest a României. Echipajele mixte sunt dotate cu echipamente de ultimã generaţie, autospeciale cu sistem de termoviziune şi câini de serviciu.
Astfel de acţiuni de cooperare inter-instituţionalã s-au desfãşurat şi în alte zone aflate în competenţa Poliţiei de Frontierã Române, la frontierele de nord şi de sud, contribuind astfel la creşterea gradului de siguranţã a cetãţeanului.



