Temele de discuţie au vizat programele de finanţare ale Administraţiei Fondului pentru Mediu, managementul deşeurilor, biodiversitatea, precum şi problemele autoritãţilor publice locale.
„Consider cã protecţia mediului înconjurãtor, managementul deşeurilor şi biodiversitatea constituie repere de o importanţã deosebitã pentru conducerea judeţului Mehedinţi. Mulţumesc pentru prezenţã şi reprezentanţilor administraţiei publice locale din judeţ şi îi îndemn sã profite de prezenţa oaspeţilor din Ministerul Mediului, Apelor şi Pãdurilor pentru a-şi expune problemele întâmpinate în acest domeniu şi, de asemenea, sã solicite informaţii de interes cu privire la programele gestionate de Administraţia Fondului pentru Mediu”, a declarat în deschiderea şedinţei subprefectul Andrei Stãnişoarã.
Ministrul Mediului, Apelor şi Pãdurilor, Cristiana Paşca-Palmer, a subliniat faptul cã managementul deşeurilor este unul din domeniile unde sunt mari probleme, iar în situaţia în care România nu îşi va respecta angajamentele asumate ca membru UE riscã sã fie datã în judecatã de Comisia Europeanã şi sã plãteascã penalitãţi care pot ajunge pânã la 200.000 de euro pe zi.
„Am vrut sã am aceastã întrevedere şi sã vã expun câteva din ideile şi mai ales din programele concrete pe care le avem la Ministerul Mediului, Apelor şi Pãdurilor şi pentru a susţine autoritãţile locale în a se implica mai mult în problematica de mediu şi dezvoltare durabilã, dar bineînţeles şi pentru a vã asculta şi a auzi direct de la dumneavoastrã cu ce probleme vã confruntaţi. Autoritãţile locale sunt în prima linie. Şi am vrut sã spun aceasta pentru cã sunt câteva domenii care nu merg bine în România şi unde este nevoie de implicarea dumnevoastrã foarte activã. Unul din aceste domenii este managementul deşeurilor”, a declarat ministrul Mediului, Apelor şi Pãdurilor, Cristiana Paşca-Palmer.
Ministrul Cristiana Paşca-Palmer a fost însoţitã de o delegaţie formatã din secretarul de stat Viorel Lascu, secretarul de stat Raul Pop, secretarul de stat Olimpia Negru, comisarul general al Gãrzii Naţionale de Mediu – Bogdan Trif, directorul general RNP Romsilva – Ciprian Pahonţu, directorul general al Apelor Române – Nicolae Bãrbieru.
Cancelaria Prefectului Judeţului Mehedinţi
Statul finanţeazã paza pãdurilor private mici!
Veste neaşteptatã din partea Ministerului Mediului, Apelor şi Pãdurilor, Cristiana Paşca-Palmer, care a decis sã aloce bani de la buget pentru a asigura paza gratuitã a pãdurilor care au suprafeţe mai mici de 30 de hectare. În ţarã existã mii de persoane în situaţia respectivã, singura condiţie pusã de minister pentru a plãti paza arborilor fiind cea a existenţei unui contract între proprietari şi un ocol silvic. Suma alocatã sãptãmâna trecutã prin rectificare bugetarã de cãtre Guvern este de 14,5 milioane lei, într-un comunicat de presã ministerul menţionând cã încã din 2008 exista o astfel de prevedere în Codul Silvic, prevedere care însã nu a fost respectatã.
„Deşi Codul Silvic prevede, încã din 2008, ca statul sã asigure fondurile necesare pentru paza şi administrarea pãdurilor private de pânã la 30 hectare, acestea nu au fost niciodatã prinse în bugetul de stat. În total, aproximativ 587.000 hectare la nivelul întregii ţãri sunt în aceastã situaţie, respectiv nu au paza asiguratã şi au fost lãsate în ultimii 8 ani în voia sorţii, proprietarii neavând resurse proprii pentru a le apãra, întreţine şi pãzi. Decizia luatã de Guvern este o dublã premierã: pe de-o parte, este pentru prima datã în ultimii 2-3 ani când Ministerul Mediului beneficiazã de o rectificare pozitivã a bugetului; pe de altã parte, este pentru prima datã când un Guvern respectã şi pune în aplicare prevederea Codului Silvic de asigurare a pazei pãdurilor mici. Sper ca aceastã mãsurã sã limiteze considerabil fenomenul tãierilor ilegale”, a spus ministrul Cristina Paşca-Palmer.



