Mã nepoate, o fi ea vacanţã,o fi ea varã, o fi ea caniculã, da dupã ce Sucã a zis-o un pic di la obraz, despre dezinteresu parlamentarilor mehedinţeni, din ultimii patru ani, unii sã apucarã sã sã înscrie pe liste la viitoarele alegeri. Nu care cumva sã piardã startu, ori sã-i lase cineva pe dinafarã. Da nu ãia care sunt, alţii care ar vrea şi ei.
Ete, cum ar fi tanti Prajea, numai cã Marghioala lu Fleaşcã zise cã ea nu crede cã lasã ‘mneaei catedra, ca sã sã plimbe cu Loganu, apoi ieşi la încãlzire şi nea Dunãrinţu di la Baia de Aramã, cã cicã vrea şi ‘mnealui sã vadã ce mai e pe la IKEA, şi s-ar mai duce pi la Bucureşti pentru asta.
Acuma, ei doi nu sunt singuri, cã sã mai pregãtesc şi alţii. Pã da, cã nea primarele di la Şimian, de i-am uitat numele, de chitros ce e, ar cam fugi pi la cluburi, pin Regie, cã dacã nu a fãcut facoltatea în Bucureşti zisã cã mãcar sã-şi piardã anii pin Parlament, mai trece timpu, mai vine leafa, nu tu bãtaie de cap, nu tu ajutoare sociale, trai neneacã. Şi tot pe bani publici. Da numai dacã o vrea nea Dumitrescu, ca nea Doru, fost şef la Interne, s-ar bãga şi ‘mnealui, deşi al lu Zbanghiu zice cã sã bagã de sanchi, cã n-ar prea vrea, cã stã bine unde stã şi are şi cu ce sã mãnânce o pâine albã.
Mã fraţilor, da la Senat e mai groasã, cã în capu listei cicã s-ar putea sã fie nea Mazilu, cã ‘mnealui sã pricepe la primu loc, c-a mai luat leapşa, dã din coate ca oltenii şi-şi face singur loc. Pã da, chiar dacã nu-i dau, ‘mnealui tot îşi face loc.
Acuma, Tanţa lu Pecingine nu-şi dete sama, da nu mai zice nimenea nimica de nea Nicolae, de nea Traicu, de nea Daea, ori de nea Manolache. Acuma, nu cã ar plânge cineva dupa ‘mnealor, da poate o scãpa lista de ei şi Mehedinţiu de parlamentari, mai bine lipsã.
Mã nepoate, da stai, cã nu sã terminã acilea, cã mai sunt şi pi la liberali doritori. Pã da, cã nea Dan, se ştie, se şi vede deputat, iarã nea Marius Bãlu se vede senator, cã la câte promisã în campania electoralã trecutã s-ar putea sã nu-l mai creadã nici membrii de partid.
Da al mai pãgubit ar putea sã fie nea Palaşcã, care sã viseazã deputat de ALDE, dupã ce refuzã postu de vice la Consiliu. Sucã zice cã mai bine sã mulţumea cu ce primea, decât sã viseze pi la cai verzi, da nu te poţi împotrivi cu dorinţa omului. Cã una e Capitala şi alta e orãşelu ãsta mic şi uitat de aleşi. Şi dacã-l punem la socotealã şi pe nea Nelu Sârbulescu, care s-ar vrea senator, s-ar putea sã dea cu plus pentru Mehedinţi. Numai pi la PMP, nea Gherghe sã gândeşte sã fie ori senator, ori deputat, iarã tanti Dobrotã s-ar vedea senator, numai cã trebe sã mai aştepte sã sã decidã, între douã procese, ca avocat, nea fostu primar.
Mã fraţilor, da nea Drãghiea sã fãcu mare administrator de judeţ, cum sã face cã de câte ori îl dau unii la o parte, ‘mnealui revine pe altã uşã. Acuma sã vezi dandana, cã şi nea Sârbulescu, fost capitan de judeţ, e şef de cancelarie la nea prefectu, aşa cã începu lupta între gãşti. Pã da, cã acuma, ori eşti al lu Sârbulescu tehnocratu, ori eşti al lu veşnicu nea Drãghiea, care e mai tare câştigã.
Mã nepoate, da începurã probemele şi pentru Energy Holding, firma lu bãieţaşu Buzãianu, unde pedeleii se înfipseserã tare şi unde sã împãrţea energia de pe Dunãre la preţuri competitive, pentru ei. Cã tot aşa vine şi scadenţa, pe Dunãre. Una peste alta, când cineva vrea sã ţi-o facã, o face, cã dializa di la spitalu CFR sã închide, cã nu mai are pacienţi, cã bãieţii deştepţi au grijã sã ţinã pacienţii numai în clinicile lor. Şi construiesc, construiesc…
Mã fraţilor, da sã apucã Sucã sã umble cu transportu în comun pin oraş, cu un autobuz cam rablagit. Când sã admire Palatu Administrativ sã blocã autobuzu, din cauza parcãrii unora de nu ştiau care sã dea cu spatele şi care sã plece cu faţa. Poate cã o veni şi timpu sã sã mai modernizeze şi transportu, da probabel ar trebui preluat di la firma care-l are în concesiune, cã altfel nu poţi sã bagi bani publici într-o firmã privatã. Da o rezolvã el nea Marius, cã doar de aia şi-a dorit sã fia primar, nu?!
Şi pânã una, alta, la Orşova, nea Boţilã, secretaru primãriei, reuşi sã revinã pe foncţie, dupe lupte seculare. Ãsta micu, de câştigã primãria, rezolvã aşa de bine situaţia, cã-l adusã pe nea Marian secretar, da-l bãgã în birou cu femeia de sãrviciu, din cauzã de lipsã de spaţiu probabel. Bine cã nu fu om de serviciu, cã ieşeau vorbe.
Da e încã vacanţã, e încã varã şi mai e şi caniculã, aşa cã pãnã data viitoare, hai sã fiţi iubiţi şi optimişti!


