Mã nepoate, fu ãsta micu şi nerod, al lu Zbanghiu la meci cu tasu şi n-avurã de lucru şi-l luarã şi pe Sucã, sã le ţinã de urât. Pã da, cã ai lu Zbanghiu n-au vãzut fotbal decât la televizor şi pe maidan, când jucau ai lu Tilihoi cu ai lu Lãcãtuş. Acuma dacã sã dusãrã pe Municipal, musai sã ia seminţe cu ei. Şi ca sã nu sã ducã cu mâna goalã, al lu Zbanghiu luã şi un sac de seminţe cu el, cã zisã sã scoatã banii de bilete. Mã frate-miu, nu mai vãzurã nici gazonu, cã-i luarã la secţie, da Sucã scãpã, cã sã dete drept cumpãrãtor de bunã credinţã, iubitor de seminţe şi scãpã.
Mã nepoate, e bunã şi asta cu meciurile lu Pandurii pe Municipal, da vezi matale, e tot echipã strãinã de oraşu ãsta şi tot cam degeaba. Da pin campanie sã bãtea ãla cu pumnii în piept, ãla mic de sãrea la uşa primarului, cã face echipã, cã are jucãtorii stabiliţi, ba-i mai cânta în strunã şi câte un fotbalist de a uitat unde sã pune mingea la 11 metri. Da una e campania şi alta e primãria, cã nea Cîrjan e la al doilea mandat de tãiat frunze la câini, cum spuneau unii şi alţii cã ar fi luat frun miliard salariu degeaba.
Acuma, chiar dacã e varã şi majoritatea politicienilor şi aghiotanţii lor sunt plecaţi în concedii uite cã administraţia municipiului Drobeta Turnu Severin, adicã noua conducere, a rãmas pe baricade ca sã aibã grije de „severinenii mei” moşteniţi de la nea Gherghe. Şi uite aşa se pusãrã pe treabã conducãtorii noştri aleşi şi dragi şi sã apucarã sã anvelopeze blocurile rãmase nerezolvate de la vechea administraţie. Sucã, cu nasu lui fin şi bãgãcios aflã cã de fapt banii de la bugetul local, cã cu ei se va începe treaba pãnã vin fondurile europene, vor ajunge în buzunarele businessman-ilor anvelopalişti, ajutoare de nãdejde din fosta şi viitoarea campanie electoralã. Cum ar spune a lu Fleaşcã când stã la umbrã sã se apere de caniculã: lasã Veto cã dacã n-om avea cãldurã şi apã caldã la iarnã, mãcar sã avem blocuri îmbrãcate frumos! Şi cum era de aşteptat, lingãii de cleanţe din presa aservitã, au uitat de criticile aduse candidaţilor în recent încheiata campanie electoralã şi au scos la suprafaţã frazele lor de rumeguş ca sã laude de dimineaţa şi pãnã seara. Asta da deontologie! Da poate sã supãrã nea Duicu şi vorbeşte…
Mã fraţilor, da vã mai amintiţi de unul dintre pãrinţii Constituţiei moderne care şi-a legat numele de judeţul Mehedinţi? Da, e vorba despre academicianul Vasile Gionea care a fost declarat şi cetãţean de onoare al municipiului Drobeta Turnu Severin, iar una din strãzile oraşului a primit numele lui. Drept mulţumire, prin intermediul unor apropiaţi, au fost fãcute mai multe donaţii cãtre instituţii publice, cum ar fi şcoli, muzeu, arhive. Cã au fost bine primite e de bine. Da cã nu se mai ştie nimic de ele, e de rãu! Da o sã arãtãm concret cum şi ce s-a ales cu donaţiile Gionea, în numerele urmãtoare ale ziarului.
Uite cã trecurã patru ani şi numai mâine nu-i poimâine şi alegãtorul mehedinţean, cetitor de Obiectiv, va fi chemat sã aleagã pe cei ce vor reprezenta interesele judeţului în Parlament. Adicã pe viitorii deputaţi şi senatori. Şi cum unii vor fi tot dintre ãia vechi, Sucã sã întreabã şi întreabã cam ce au fãcut ei, parlamentarii, pentru judeţ în cei patru ani Unii n-au ajuns la tribunã decât atunci când au depus jurãmântul, iar alţii s-au remarcat prin scandaluri devoalate de presa centralã sau prin susţinerea unor paparude în funcţii de conducere pe la nişte deconcentrate din judeţ. Nu le pomenim numele acestor parlamentari de carton ca sã nu le facem campanie, dar sigur din toamnã încolo, mãcar o datã, îi vom vedea prin Mehedinţi ca sã mai cearã votul cu vreo promisiune. Cã de gurã nu-i întrece nimeni.
Mã fraţilor, da nu pot fârşi fãrã sã spun ce-mi şopti Sucã la ureche, ca sã afle tot severineanu cetitor de obiectiv: la Termocentrala Halânga au mai rãmas 47 de angajaţi, care vor fi trimişi şi ei în şomaj cu 1 septembrie, anu’ ãsta. Cum s-ar spune nu va mai avea cine sã bage cãrbuni ca sã avem apã caldã şi cãldurã, din toamnã. Cã pãnã acum ne-am încãlzit cu promosiunile ãlor de i-am votat. Cât despre centrala cea nouã, pentru care s-au fãcut plãţi în avans din bugetul local, play cu boy scrie pe noi.
Aşa cã, pãnã data viitoare, hai sã fiţi iubiţi şi optimişti!


