Dupã 3 ani, Orşova are un nou campion mondial

 

Legitimat la CSS Orşova, bãnãţeanul Marius Milu şi-a adjudecat aurul la Campionatul Mondial de kaiac-canoe pentru juniori, desfãşurat la Minsk.

În Belarus, delegaţia României a obţinut douã medalii, iar ambele au fost aduse de canoişti. Titlul suprem a fost cucerit de  echipajul de C4 x 500 m, format  din Marius Milu (CSS Orşova), Cãtãlin Chirilã (CSM Danibiu Tulcea), Gheorghe Stoian (CSM Brãila) şi Andrei Nicolae (CS Dinamo Bucureşti).

Originar din comuna Cornereva, judeţul Caraş-Severin, Milu a fost aproape de podium şi la C2  x 1000 m, unde a fãcut pereche cu Cãtãlin Chirilã, iar la C1 x 200 m s-a clasat pe locul al VI-lea. Cealaltã medalie a României a fost obţinutã de dobrogeanul Chirilã, care a cucerit argintul la C1 x 1000 m. “Când am ajuns prima datã la Orşova, în urmã cu 5 ani, nici nu ştiam în ce constã acest sport, iar acum am devenit campion mondial. A fost cea mai fericitã zi din viaţa mea. Mai puteam lua o medalie la canoe dublu, dar ne-am clasat pe locul al patrulea, la mai puţin de o secundã de reprezentanţii Ungariei”, a declarat Milu (foto).

Precedentul titlul mondial fusese adus la Orşova în 2013, de mehedinţeanca Florida Elena Ciutã, care, împreunã cu suceveanca Elena Meroniac, colega ei de club, s-au impus în proba de K 2 x 500 m, la Ontario, în Canada.

La Mondialele de Tineret, desfãşurate  zilele trecute, tot la Minsk, Ciutã, sportivã legitimatã în prezent la CS Steaua Bucureşti, s-a clasat pe locul al VI-lea în proba de K 2 x 500 m, unde a fãcut pereche cu Daniela Varona (CS Farul Constanţa).

În Belarus, la feminin, singura medalie a României la Tineret a fost obţinutã suceveanca Iulia Andreea Ţãran (CS Steaua Bucureşti). Fosta junioarã de la CSS Orşova s-a clasat pe locul secund la K1 x 500 m. La masculin, bãcãuanul Andrei Ştefan Strat, un alt fost component al clubului de la Dunãre, s-a clasat pe locul secund la C 2 x 1000 m, alãturi de Leonid Carp.