Şcoala de varã la Muzeul de Artã

               Şcoala de varã a devenit o tradiţie pentru Muzeul Regiunii Porţilor de Fier, ajungând anul acesta la cea de-a VII-a ediţie.

Cã în fiecare an, începând din 2009 , specialiştii muzeului au organizat pentru cursanţii Şcolii de varã ateliere diverse, folosind patrimoniul istoric, etnografic şi natural al judeţului Mehedinţi.

De la an la an, numãrul cursanţilor a crescut, ajungând ca anul acesta sã avem peste 80 de copii pe serie. Participanţii la Şcoala de varã au vârste cuprinse între 4 şi 12 ani, dar nu am putut refuza nici pe cei cu vârste mai fragede care şi-au exprimat dorinţa de a fi alãturi de fraţii, surorile sau prietenii lor.

Activitãţile desfãşurate pe parcursul primei sãptãmâni a Şcolii de varã, au îmbinat foarte bine utilul cu plãcutul, astfel activitãţile educative au alternat cu jocul şi dansul. Pânã în prezent, la Muzeul de Artã din Drobeta Turnu Severin s-au desfãşurat atelierul de picturã, atelierul „Povestea pietrei” şi atelierul etnografic. Dacã în primele ateliere, copiii au învãţat sã coloreze dupã şablon, sã decupeze şi prin colaj sã-şi realizeze o coroanã şi o pelerinã din hârtie creponatã, recuzita necesarã oricãrui prinţ şi prinţesã, în cadrul atelierului etnografic „decorul” s-a schimbat. Copiii au învãţat cum se frãmântã o pâine tradiţionalã, au învãţat câteva „ trucuri” despre olãrit de la doi meşteri populari din comuna Şişeşti, invitaţii noştri la acest atelier, au modelat lutul şi bineînţeles au cântat şi jucat dansuri populare olteneşti. Şi ca distracţia sã fie maximã, fiecare participant la Şcoala de varã nu pleacã acasã fãrã sã fie pictat pe faţã, fãrã sã primeascã un balon sau o micã atenţie. Atelierele continuã, iar la final vom avea o super petrecere de absolvire a Şcolii de varã şi fiecare participant va primi diplomã.

Şcoala de varã continuã şi în sãptãmâna 1-5 august 2016. Vã aşteptãm!     Biroul de presã