Sucã şi canicula, mierea di la Floricola, drumu lu nea Gherghe spre Senat şi plângerile di la Casa de Pensii

               Mã nepoate, acuma, cã tot e varã şi cald afarã, dai cu tunu şi nu dai de vreunu din ai noştri ca brazii politicieni, aşa cã dacã ai o problemã, musai sã aşteptţi sã sã culeagã viile, sã dea strugurii în zaibãr, sã-i trimiţi şi lu naşu Pantelicã la Bucureşti şi abia apoi sã baţi pi la uşile lor, iarã. Şi, dacã ai noroc şi au nevoie de votu tãu, cã toamna asta o sã aibe, o sã-ţi deschidã şi o sã-ţi promitã. Cã te rezolvã, da dupã alegeri şi numai dacã le aduci mai multe voturi decât ai tu rude. De aia e bine sã nu te bazezi vara asta pe ei şi nici ei pe tine, mai la toamnã, încolo. Când te-or cãuta, tu sã le spui sã revinã şi atuncea sã vezi cum le picã faţa.

Cã ete, Sucã nu mai plecã în Turcia, unde-şi luasã bilet, cã era prima datã când schimba şi el Calafatul cu altã baltã şi sã nimeri rãu. Şi dacã sã nimeri rãu, nu mai plecã, rãmasã de strajã acasã. Zisã cã sã pune cu burta pe carte, cã la ce rezultate au obţinut ai noştri ca brazii elevi, nici nu mai conteazã burta lu nerodu de nepotu-miu.

Nici pi la Orşova nu sã simt unii în largu lor, dupe alegeri, probabel cred cã dacã forţeaza mâna alor noi, o sã curgã mai multã miere în borcanu di la Floricola. Cicã ameninţã cu rezilierea contractului, de parcã pãnã acuma ar fi lucrat pe banii lor, nu pe banii orşovenilor.

Mã fraţilor, da unii îl cherdurã pe drum pe nea Gherghe, cicã nu sã mai vede, nu sã mai aude, lucreazã numai sub acoperire, probabel. Pã dacã s-au cam încurcat trebile, nu ştie cum s-o dea şi unde sã sã ducã, dacã o ţine tot pe Viena, ca sã scape de tanti Dobrotã, ori o dã pe vreun Senat, ceva, dacã l-o mai vrea social democraţii autentici, nu ãia de conjuncturã, care au interese pi la învãţãmântul mehedinţean.

Mã nepoate, mã, da sã vezi, cã la Casa de Pensii sã fãcurã plângeri penale, cât pentru tot judeţu, la majoritatea angajaţilor, de zici cã şefu pensionarilor e ãl mai plângãcios din toatã ţara, cã altfel nu sã explicã ce o avea cu bieţii oameni. Da dacã aşa considerã mnealui, aşa o fi bine, numai cã  dacã or veni fro sutã de pensionari pi la Casa de Pensii, mai nemulţumiţi de ce sã întâmplã, sã vezi atuncea bramburealã.

Una peste alta, zise al lu Zbanghiu, cã el pune pariu cu Tanţa lu Pecingine, cã vara asta n-o sã vezi ţipenie de nea Bãlu pin Severin, cã dacã atâta se rãţoi în campanie cã face şi drege, obosi şi plecã la bãi cu nãmol, la revenealã. Da dupe atâta revenealã, sã vezi ce chef de rãţoialã îi vine lu nea Bãlu iarã în toamnã, mai spre alegeri, de câştigã al lu Zbanghiu pariu, cã el zisã cã aşa se întâmplã şi ãsta le cam nimereşte.

Acuma, pentru unii nu fu prea bunã ploaia asta de fãcu prãpãd pin oraş, da pentru alţii fu manã cereascã, cã dacã apã caldã nu e, mãcar neşte apã caldã de sus sã cadã. Aşa cã stete Marghioala lu Fleaşcã şi cu fiu-sãu în ploaie pãnã le ajunsã apa la genunchi şi dacã vãzurã cã-i ia valu, sã apucarã de o creangã, cã zisãrã cã sã îngroaşã gluma şi mai bine sã lipsesc. Aia e cu vacanţa asta, cam lungã pentru unii şi pentru alţii deloc. Da cum toamna sã numãrã bobocii, sã vezi ce numãrã Sucã la ei, de le merg fulgii.

Pãnã data viitoare, cetitori de Obiectiv, sã fiţi iubiţi şi optimişti!