Mã fraşilor, veni iarã cãldura aia mare, da mare rãu de tot, cã sã topirã toşi, unii se deterã la fund, alşii o luarã la sãnãtoasa şi nici la alegerile parlamentare nu le stã gându. Deocamdatã, cã peste fro lunã o sã dea toşi pe un loc, numai sã dea şi ei bine în pozã, cã poate cineva le-o da un vot, ceva.
Mã nepoate, dacã fãceam pariu cu nepotu-miu Sucã îl chierdeam cã nu-i prost deloc. Cã are o ghicealã în el, de mã enerveazã. Şi când mã enerveazã îmi vine sã-i aplic metoda a doua. Da de data asta uite cã are încã o datã dreptate. Pãi da, cã dupã 5 iunie, foştii candidaşi, şi ãia care au câştigat, şi ãia care au chierdut, sã deterã la fund. Fie îşi închisãrã telefoanele, fie le redirecşionarã apelurile cãtre adrese invalide, cã aşa-i mai nou cu tehnica asta modernã. Aşa sperã sã scape de plata datoriilor, da sã înşalã cã asemeni executorilor şi electoratul mehedinşean, în general, şi severinean în special, îi va taxa cum se cuvine. Sucã zice sã-i punem la tabloul de dezonoare ca sã-i vadã toatã lumea, cã pãcãleala nu şine mult, nici pe caniculã.
Şi apropo de pãcãlealã, dupã pãcãleala datã de fostul primar Gherghe cu reabilitarea bulevardelor Splai Mihai Viteazu şi Tudor Vladimirescu, acu severinenii trebuie sã mai aştepte câteva luni pânã când vor fi reluate lucrãrile întrerupte, dupã cum se ştie, din motive de proiecte şi bani. Acuma, date fiind toate astea, n-ar fi corect ca cineva sã şi plãteascã pentru asemenea greşeli care au costat bugetul local multe milioane de lei?
Mã nepoate, da nea Cârjan sã pare cã nu e primar, probabel e vice ales şi uitã tot ce zicea înainte de campanie? Sau hârtiile pe care le flutura peste tot au dispãrut? Pãi îşi permite, cã dacã face legea şi în şedinşele de consiliu local, trebuie sã facã ceva şi din ce a promis, cã la promisiuni sã poate lua la întrecere şi cu Donald Trump, cã-l bate, numai cã nu e cazu. Cã încã patru ani probabel o sã mai taie frunze la câini şi sã încaseze salariul de bugetar. Acuma, cã nea Gherghe se retrase pin concediu, pi la plajã, pi la blonde şi brunete, nu-i bai, numai cã lãsã problema asta cu termoficarea cam în pom şi pentru noua administraşie, care începu cu parcarea spitalului şi rãmâne de vãzut unde se opreşte. Aia e cu nea vicele, mai mare scandalu’ decât primaru!
Una peste alta, validarã şi mandatele consilierilor de nu-i vrurã din prima, din necunoştealã, cã unora le place din a doua şi dupe aia, uşor, uşor, sã obişnuiesc. Numai consilieru ales al mişcãrii populare a rãmas pe dinafarã, semn cã tanti Dobrotã o fi greşit cu ceva în campanie, nu şi-o fi respectat promisiunea, ceva s-o fi întâmplat de rãmasãrã unii aşa misogini, cu toate cã le plac nu numai blondele. Da aşa-i în viaşã, unele pe faşã, altele pe dos, ca şi-n politicã.
Pãi da, cã şi la Casa de Pensii Publice Mehedinşi continuã circu, cu pensionarii care sunt batjocorişi de funcşionarii cu spatele asigurat de conducerea instituşiei. Cum sã trimişi bãtrânii la capitalã ca sã afle de ce nu mai primec pensia întreagã, şi aşa puşinã, dupã atâşia ani?!
Da, despre asta om mai vorbi…
E varã iarã, e cald afarã, aşa cã pãnã data viitoare, hai mai la umbrã sã cetişi Obiectiv Mehedinşean şi sã fişi iubişi şi optimişti!


