Sucã şi al lu Zbanghiu la ştranduri, nea Folescu şi iarba verde de acasã şi vânãtorii de maşini prost parcate

 

Veni al lu Zbanghiu de la gârlã, cã nu-l mai lãsarã sã intre, cã cicã ãştia mai decoloraţi n-au voie cã e apa sulfuroasã şi sã decoloreazã şi mai rãu. Şi al lu Zbanghiu crezu şi plecã. Plecã la ştrandu de-l luaserã neşte bãieţi aşa-zis deştepţi pe malu Dunãrii, sã facã minune din el şi fãcurã paraginã şi fier vechi. Ba mai sunt neşte bãlãrii, de nu poţi sã vezi unde sã terminã uscatu şi unde începe apa. Dacã vãzu cum stã treaba, al lu Zbanghiu nu sã lãsã, trecu sã-l ia şi pe Sucã şi sã dusãrã la nea Budulan, cã zisã cã dacã e sã sã dee în stambã, mãcar sã sã dea la neşte fiţe de varã. Zis şi fãcut, plãtirã, intrã al lu Zbanghiu primu, luã prosoapele unora de intrasãrã în apã şi le pusã pe douã şezlonguri, preluã comanda altora di la bar şi o pusã lângã ei pe masã, descurcãreţ, ce mai. Dacã o ţine aşa, sã distreazã al lu Zbanghiu şi cu nerodu de Sucã şi vara asta. Ce mai!

Mã fraţilor, da apãrurã atâtea poze cu maşini parcate aiurea pin Severin, pe un site de nu iartã pe nimenea. Sucã laudã iniţiativa, da ar cam putea sã adauge bãieţii – ai parcat ca o vacã, nu doar ca un bou. Maşini de peste tot, de la toţi şi de la toate, de zisã nepotu-miu cã ãsta ar putea sã fie un serviciu util pentru oraş, dacã ar sta cineva, ar monitoriza situaţia şi ar acţiona.

Da pãnã atuncea, mai în glumã, mai în serios, nea Folescu di la Drumuri, acuma vice social-democrat al Severinului, intrã direct în pâine, cã mai înainte fu şi şefu cimitirului, aşa cã începu sã sã ocupe de Pãdurea Crihala, cicã sã ia faţa lu nea Cârjan, care e probabel obosit de atâta sãrit la fereastra primarului. Şi zisã cã vrea sã facã şi sã desfacã, sã nu mai rãmânã fir de iarbã nedesfãcut. Acuma uşor şi cu firele astea de iarbã, cã sã nu se ajungã la tãiat frunze la câini, cã sã mai întâmplã şi cu alţii. Şi dacã tot vrea sã facã ceva, sã sã ducã şi pe Walter Mãrãcineanu, sã vadã cam ce mizerie e pe acolo. Dacã nu reuşeşte, poate sã duce sã vadã dacã a mai crescut iarba verde de acasã.

Mã fraţilor, da pi la Piaţa Meva apãrurã bannere pe care scrie cã producãtorii nu plãtesc taxa pe mese, da la câţi producãtori autentici au mai rãmas, a cam rãmas şi piaţa goalã. Dacã pleacã şi comercianţii, rãmâne deşert şi poate ar trebui reprofilatã zona, cã e pãcat. Poate sã mutã ãi di la Piaţa Sârbilor, dacã aleşii locali nu-şi respectã promisiunea electoralã. Adicã, s-au sãturat bieţii oameni ca iarna sã stea în cojoace din cauza frigului, iar vara sã vinã cu mai multe schimburi, cã trebuie sã stea în saunã zi luminã, mai rãu ca pe câmp.  Şi când te gândeşti câţi bani s-au pãpat pentru reabilitare în vechea guvernare, şi nu rãspunde nimeni de jaful fãcut.

Da sã vezi, mã nepoate, cã sã petrecu explozia mãmãligii la Casa de Pensii Publice Mehedinţi, cã veni şefu Corpului de control care sã apucã sã taie neşte pensii de câţiva lei ale pensionarilor din fostele CAP-uri, cã cicã s-au calculat greşit. Abia aveau oamenii neşte bãnuţi amãrâţi, cã sã tãiarã şi ãia. Culmea e cã au mai fost controale în ultimii zece ani şi abia acuma sã descoperi. O fi fro rãzbunare, o fi vreun gând de fro schimbare, rãmâne de vãzut. Acuma, sã nu iasã bãtrânii în stradã şi sã protesteze în faţa Casei, cã pe cãldura asta nu e bine şi sã nu iasã cu MãCeL.

Aşa cã, feriţi-vã de soare, cãutaţi-l pe al lu Zbanghiu pi la ştranduri şi mergeţi în vacanţã, oriunde o fi ea.

Aşa cã, pãnã data viitoare, hai sã fiţi iubiţi şi optimişti!