Schimb de chiori cu şchiopi

               * Bãiatul cu breton rar şi figurã de evadat din oastea lui Robin Hood, Dacien Cioloş, actualmente şef peste un cabinet de tehnocraţi de jerpelitã circumstanţã, a purces, zilele trecute la un soi de remaniere, înlocuind nişte chiori cu nişte, n-o sã vã vinã sã credeţi, şchiopi. Concret, dumnealui a operat modificãri la vârful ministerelor Transporturilor, Comunicaţiilor, Educaţiei şi Românilor de Pretutindeni. Cine pe cine a schimbat nu are, repet, nicio importanţã, întrucât nu am aflat pânã acum ca vreunul dintre deţinãtorii de portofolii în cabinetul tehnocraţiei tehnocraţiilor mondiale sã fi excelat cumva, cu adevãrat, la nivel de competenţã în vreun domeniu anume. Ba dimpotrivã, aş putea spune. Ce nu înţeleg eu, şi, odatã cu mine, nu cred cã înţeleg nici cei mai mulţi dintre români, este de ce au rãmas în funcţie ministrul Agriculturii, Irimescu parcã, şi cel al justiţiei, madam’ Prunã Raluca, oameni care – se vede cu ochiul liber – fac, odatã cu fiecare zi care trece, un rãu imens României?! Asta este o întrebare, zic eu, legitimã. Dar întrebarea întrebãrilor este de ce nu a demisionat întreg cabinetul. La asta, cine rãspunde? E cineva pe-acolo? Aş, ghinion!

* Cireaşa de pe tort a venit odatã cu celebrul „proiect de ţarã”, anunţat cu surle şi tobe de Dulapul Sãsesc – probabil cea mai expresivã ilustrare, de la Maiorescu încoace, a teoriei formelor fãrã fond. Care „proiect de ţarã”, bãi aceştia, cã de doi ani voi tãiaţi cu spor frunzã la câini, în timp ce v-aţi mãrit simbriile cât alţii într-o legislaturã! Te-apucã râsul, dacã nu te prinde mai întâi nevoia sã pui mâna pe un retevei. Sau pe vreun mãturoi – cum vã place!

* CNATCD… şi cum i-o mai zice (avem noi, românii, vocaţia denumirilor acestora lungi, arborescente, menite sã te impresioneze, sã-ţi dea, vorba aia, cu firma-n cap, ceva de speriat!)  a dat dispoziţie Ministerului Educaţiei sã-i retragã lui Victor Ponta titlul de doctor în drept. Comedia cu doctoratul lui Ponta, pusã în scenã acum câţiva ani de Bãsescu şi… asociaţii, continuã, dupã cum se vede, cu un nou episod. Un episod mai mult decât rocambolesc, cum vom vedea. În ce mã priveşte, declar sub cuvânt de onoare cã nu mã topesc de dragul lui Victor Ponta, cã nu i-am citit teza de doctorat, prin urmare nu ştiu ce, cât şi dacã a plagiat. Dar nu mi se pare câtuşi de puţin în regulã ca acelaşi CNATDC şi nu mai ştiu cum, care i-a acordat, în 2003, lui Ponta titlul de doctor, sã vinã acum şi sã cearã, tot el, retragerea acestui titlu. Când a fost acest CNATDC (şi nu mai ştiu cum) riguros, profesionist, competent, serios, drept, în 2003, când l-a uns doctor pe Ponta sau acum, când ţine morţiş sã-i retragã acest titlu? Poftim? Orice om sãnãtos la cap vede cã organismul cu pricina a devenit o jalnicã unealtã politicianistã, pe care toţi nãvligii fãrã har şi caracter care se perindã pe la cârma acestei ţãri nefericite o manipuleazã dupã cum le dicteazã interesele de moment. Altminteri, logic ar fi ca un tratament mãcar aproximativ asemãnãtor sã fie aplicat tuturor demnitarilor, mai mult sau mai puţin cunoscuţi marelui public, care şi-au luat în aceşti ani tot felul de titluri ştiinţifice. Şi nu doar unul. Despre plagiatul „latifundiarei” Kovesi, dezvãluit şi dovedit de unii şi de alţii, ca sã nu amintim decât acest caz, mai pomeneşte cineva? Poftim? Dar despre doctoratele atâtor şi atâtor ciocoi judeţeni, care abia reuşiserã sã treacã nişte biete cursuri de alfabetizare, despre asemenea mizerii nu mai aminteşte nimeni?

* EURO 2016 este pe sfârşite, iar în momentul când Obiectivul mehedinţean va apãrea în chişcuri, veţi cunoaşte, stimaţi cititori, numele primei finaliste (Portugalia sau Ţara Galilor), cea de-a douã urmând sã se aleagã dintre Franţa şi Germania, partidã ce se va disputa în aceastã searã. Câteva observaţii asupra acestui turneu final, indiferent cine va câştiga titlul european. Calitativ, fotbalul practicat de echipele calificate la acest turneu a fost sub aşteptãri, doar câteva meciuri ridicându-se peste limita mediocritãţii. Echipa Franţei a avut parte de un traseu mult facilitat, încã din perioada tragerii la sorţi, altminteri lotul lui Deschamps a fost mult sub valoarea  doveditã în alte competiţii europene şi mondiale. Din cauza programãrii, multe echipe de top (Spania, Italia, Anglia  şi probabil Franţa însãşi, dacã nu Germania) au pãrãsit sau vor pãrãsi prematur competiţia, nereuşind sã-şi atingã visurile de mãrire, la care sperau cu destulã îndreptãţire. Revelaţia turneului – echipa Islandei, care a eliminat destul de convingãtor Anglia (ãsta da Brexit!). Ruşinea turneului – Naţionala României!  Cine va câştiga titlul european? Portugalia! Nu credeţi? Aveţi doar puţinticã rãbdare pânã duminicã…