De la Între România meditaţiilor bine plãtite şi România lui Şova

Descãlecarea Monicãi Iacob Ritzi, unul dintre cei mai controversaţi miniştri ai fostei guvernãri PDL, taman în ograda grupului parlamentar PSD de la Camera deputaţilor, e un fapt cât se poate de interesant şi simptomatic, ce ţine de umorul şi penibilul adesea involuntare ce animã clasa politicã autohtonã. Mai urmeazã sã treacã Oltul şi Roberta Anastase la braţ cu Anca Boagiu ca tabloul sã fie complet. Tot de acelaşi registru al “umorului” şi penibilului ţin şi convorbirile (atent stenografiate de servicii) dintre Viorel Hrebenciuc şi Dan Şova, convorbiri în care puneau la cale epoca post-Ponta; cine sã devinã şef de partid şi ce “obligaţii” ar avea pe linie de amnistieri.
Citind aşa ceva te iei cu mâinile de cap dându-ţi seama cam ce preocupãri au, în privat, aleşii poporului, şi câtã lipsã de maturitate şi de decenţã au unii când discutã la telefon.
Nici scena politicã localã nu e lipsitã de “umor”. Am vãzut în poze postate pe Facebook foşti “comisari” ai pedelismului defilând acum în şube roşii pesediste prin comunele patriei, cu o nonşalanţã ceva de invidiat. Acelaşi joc mediocru al traseismului politic de doi bani e prezent şi pe meleagurile noastre, nu doar pe malurile Dâmboviţei. Aleşi în demnitãţi, ieri, pe listele unui partid, azi aflaţi taman în tabãra opusã, iar mâine, cine ştie pe unde, “destinul” acestor personaje fiind imprevizibil. Îşi joacã şi ei, în felul lor, şansa şi supravieţuirea într-o lume politicã din ce în ce mai mizerabilã. Iar aceastã campanie electoralã a dat pânã acum, parcã mai mult ca niciodatã, dimensiunea mizerabilismului politic de la noi. Nu a fost zi în care sã nu aparã un scandal, o nebunie, o cretinãtate mai mare decât cea de ieri. DNA şi-a fãcut de cap cu politicienii, de o sã ajungem la un moment dat sã avem douã parlamente, unul la mititica sau pe holurile procuraturii, altul, din ce în ce mai mic, în fosta Casã a Poporului.
Şi tot ceea ce se întâmplã aratã de fapt o crizã, imensã, a sistemului democratic românesc. Un sistem pervertit şi pervers în care orice e posibil iar corupţia e la ea acasã. Iar acest lucru ar trebui sã ne îngrijoreze pe toţi. Tot ceea ce se întâmplã azi pe scena politico-televizatã a ţãrii nu face decât sã dezvolte şi mai abitir dezgustul faţã de politicã şi politicieni şi sã întãreascã absenteismul la vot. De ce sã votezi un sistem politic corupt şi stupid? De ce sã alimentezi şi sã girezi cu votul tãu o clasã politicã antinaţionalã? De ce sã votezi România meditaţiilor bine plãtite sau România unitã în jurul unui Şova sau Hrebenciuc?

Tags: