Marius Screciu, alãturi de persoanele vârstnice

Miercuri, 19 februarie a.c., Fundaţia Umanitarã ROTARY a organizat la Centrul pentru Persoane Vârstnice de la Vânjuleţ un eveniment de întrajutorare a celor 20 de persoane prezente aici.
„Am încercat, împreunã cu Clubul ROTARY, şi am ales sã venim aici pentru cã sunt persoane care au nevoie de ajutorul nostru, nu de drag sunt aici bãtrânii, au diferite probleme, noi îi vom sprijini în continuare aşa cum trebuie, pentru cã este bine sã ne simtã aproape, mai ales cã vin şi sãrbãtorile pascale. Am mai organizat astfel de acţiuni şi aici şi în alte locuri din judeţ. De aceastã datã am adus pentru fiecare persoanã vârstnicã de aici câte o plãsuţã cu haine, fructe, dulciuri şi îmbrãcãminte, dupã datele transmise de doamna directoare a acestui Centru, vom ţine legãtura în continuare cu ea şi vã vom sprijini şi de acum încolo, funcţie de ce probleme mai aveţi“, declara MARIUS SCRECIU, viceprimarul municipiului Drobeta Turnu Severin, prezent la aceastã acţiune.
De asemenea, celor prezenţi s-a mai adresat şi doamna DELIA TUDORONIU, preşedintele Fundaţiei Umanitare ROTARY: „Acest eveniment face parte dintr-un şir de acţiuni de întrajutorare a acestor membri ai comunitãţii noastre, nu este prima acţiune de acest fel, de altfel am mai donat haine, maşini de spãlat şi alte lucruri necesare şi la alte aşezãminte de acest gen din judeţ. Clubul nostru face parte dintr-o organizaţie mondialã, şi anume Rotary Internaţional, care funcţioneazã din 1905 şi numãrã peste 1.200.000 membri, promoveazã acţiuni de caritate, organizeazã şi desfãşoarã activitãţi educaţionale, activitãţi vocaţionale şi de întrajutorare umanã. Ceea ce vrem sã vã comunicãm prin acţiunea noastrã este mesajul urmãtor: comunitatea vã susţine, noi suntem comunitatea, dar şi dumneavoastrã faceţi parte din comunitate, iar noi vã suntem alãturi în tot ceea ce faceţi şi sperãm sã vã transmitem, prin acţiunea noastrã, toate cele bune, multã sãnãtate şi gânduri pozitive“.

Tags: ,

About autor