Frezele lui Gheorghe Gheorghiu-Dej şi „preafericitul” Hollande

Cum la noi în politicã se merge pe ideea cã douãzeci de inşi trebuie sã învîrtã masa ca unul sã ţinã de bec sã se înşurubeze, normal cã vrednicele noastre autoritãţi şi-au demonstrat incompetenţa cînd zãpada a lovit din nou! Drumuri naţionale şi judeţene închise, în unele localitãţi oamenii au stat cîteva nopţi în beznã, iar coşmarul celor din zonele aflate sub cod galben şi portocaliu nu va lua sfîrşit nici la primãvarã, cînd topirea nãmeţilor va deveni pericol iminent. Sã fie vorba, an de an, de rãzboi geofizic şi de zãpadã a cãrei structurã este modificatã electronic?, aşa cum declara singurul doctor în rãzboi geofizic din România, generalul Emil Strãinu?
Reluînd ideea dînsului, rãzboiul geofizic, reprezintã acel tip de conflict, armat sau nu, care foloseşte, cu bunã ştiinţã, tehnici de modificare a mediului înconjurãtor. Geoclimatic împotriva unui potenţial concurent sau inamic, se creeazã secetã la comandã, taifunuri, ploi, tornade, zãpadã, ceaţã, cicloane, uragane, iar geofizic, activãri de vulcani, cutremure, alunecãri de teren.
De la nãmeţii în fapt de întrebare, haideţi sã vedem de ce ne-am lãsat anesteziaţi de haosul diabolic ticluit de guvernanţii care au sãrãcit ţara, în aşa fel încît, pînã şi compania naţionalã de drumuri face deszãpezirea, iarnã de iarnã, cu utilaje ruseşti, de pe vremea lui Gheorghe Gheorghiu-Dej. Frezele se defecteazã în permanenţã, mecanicii improvizeazã reparaţiile, pentru cã piesele de schimb sînt adevãrate raritãţi! De mai bine de şaizeci de ani, bãtrâna „Zill” deszãpezeşte drumurile Ţãrii. Freza funcţioneazã cu douã motoare şi cu şase baterii, cît pentru trei camioane, consumul de combustibil şi ulei fiind pe mãsurã. Mai exact, în rezervor intrã o tonã de motorinã, pe care o consumã în mai puţin de 24 de ore de intervenţie! Cu vopseaua scorojitã şi mîncatã de ruginã, bunica frezelor ar fi trebuit sã fie demult într-un muzeu. A rãmas, totuşi, utilaj de bazã la deszãpeziri. Din cele aproape 80 de freze pe care le deţine Compania de Drumuri, 20 au fost fabricate în anii ’60, multe dintre ele zãcînd fãrã suflare. Compania de Drumuri plãteşte anual sute de milioane de euro pentru deszãpezire unor firme care nu-şi respectã obligaţiile contractuale. Cu zece la sutã din aceastã sumã s-ar putea cumpãra peste zece utilaje de ultimã generaţie, cum este cel din parcul Companiei Aeroporturi Bucureşti. Cu un consum mult mai mic şi eficienţã dublã…
Cine sapã groapa altuia, cade singur în ea!
De la frezele lui Dej sã trecem la preafericitul Holland, aspru criticat de presa francezã şi internaţionalã. Cum preşedinţii statelor sînt cam întotodeauna oamenii prin mîna cãrora trec potlogãrii diverse, François Hollande nu este primul şef al Franţei confruntat cu adulterul. Daily Mail noteazã cã Sarkozy, Chirac şi Mitterrand au cãlcat şi ei strîmb. Niciunul, însã, nu s-a fãcut de rîs ca Hollande şi n-a fost atît de împãtimit de aventuri! În vîrstã de 59 de ani, Hollande şi-a spus în sinea sa: „acum ori niciodatã!” De fapt, primele întrebãri ale sale cînd a ajuns la Palatul Elysée au fost: „Cum pot pleca de aici nevãzut”? „Mai pot folosi motocicleta”? Divorţat de Ségolène Royal, mama celor patru copii ai sãi, cu o relaţie neofocializatã cu Valérie Trierweiler de 48 de ani, mamã a trei copii dintr-o altã cãsnicie – , preşedintele care promitea cã va împlini toate idealurile francezilor a cãzut în butoiul cu melancolie, devenind un exemplu de imoralitate.
Burlac convins, Hollande, trece cu uşurinţã de la o amantã la alta, deşi are patru copii cu fosta candidatã la funcţia de preşedinte, socialista Ségolène Royal. Relaţia cu Valérie Trierweiler a început în 2007. Deşi ea joacã acum rolul de victimã, la rîndul sãu, l-a rupt pe Hollande de lîngã Ségolène, cu care el trãia de 30 de ani. Se spune cã Valérie era amanta lui dinainte ca acesta sã se despartã de Ségolène, mama copiilor sãi. Acum i-a venit şi ei rîndul. Cine sapã groapa altuia, cade singur în ea!
Tot mai mulţi conducãtori de popoare cad pradã imoralitãţii
Jucîndu-şi cariera de şef de stat şi credibilitatea în patul de îndrãgostit, Hollande mergea cu bodyguard-ul la amantã. Atît de ocupat a fost cu noua sa relaţie amoroasã, actriţa de 41 de ani, Julie Gayet, încît proiectele sale sînt pe marginea rîpei, iar Franţa nu mai comunicã optim cu motoarele U.E., cu Berlinul, Londra şi Washingtonul. În semn de mulţumire, dupã seria dezvãluirilor fãcute de cotidianul „Closer”, un camion pe care era scris sloganul „Hollande şi toatã clasa politicã, afarã!” a deversat o remorcã de bãlegar în faţa Adunãrii Naţionale. Dupã douã sãptãmîni de la dezvãluirea relaţiei sale amoroase cu actriţa Julie Gayet, preşedintele francez François Hollande a anunţat pentru AFP, cã a încheiat viaţa comunã pe care o împãrtãşea cu Valérie Trierweiler. Ce va urma? Gayet va fi adusã la Palatul Elysée, apoi, posibil sã fie înşelatã în bunã credinţã cu alta. De ce suportã francezii aceastã ruşine? Au arãtat cam des cu degetul spre români, ne-au ironizat, ne-au fãcut cerşetori.
Preşedinţii postdecembrişti ai României pot fi cel mult vînzãtori de neam, corupţi, trãdãtori, vasali, servitori, dar familişti convinşi. Toţi, la prima cãsãtorie. A devenit o modã în rîndul preşedinţilor francezi sã-şi înşele nevestele, sã le pãrãseascã, sã-şi înşele amantele cu alte amante. Poate cã Hollande va propune un curent prin care preşedinţii sã aibã dreptul legal la harem. Doar Franţa e ţara democraţiei absolute, nu-i aşa?
Pe mulţi dintre cei care iau calea politicii nu-i ajutã capul sã facã altceva. E limpede ca lumina ochilor! Cît despre moralitatea lor, ce sã mai vorbim? Avem şi noi un Cãlin file de poveste, cu cinci neveste la activ. Puterea şi banul sînt cele mai puternice afrodiziace. Istoria consemneazã cã, mai mult de jumãtate din puternicii lumii aveau/au probleme sexuale şi psihice, slãbiciunile fiind refulate în setea de putere, de rãzboi şi sînge: Hitler, Napoleon, regii, fãrã numãr şi, iatã, mai aproape de noi, tot mai mulţi conducãtori de popoare cad pradã imoralitãţii.
Maria Diana Popescu, Agero
www.agero-stuttgart.de

Tags: