Gherghe – profil de campion
Dacã în politicã s-ar oferi medalii pentru fente, fandãri, piruete, joc de picioare, driblinguri – în mod sigur Gherghe ar deveni campion judeţean, dacã nu chiar regional, mãcar pe regiunea sud-vest unde e secretar zonal al PDL senatorul Marius Bãlu. Dupã ce a încercat, şi a şi reuşit în mare mãsurã, sã fenteze cam tot ce se poate, adversari dar şi coechipieri, inclusiv arbitrii, observatorii federali şi chiar pe suporterii strânşi ciur, acest Pele al nostru e totuşi departe de a-şi pune ghetele în cui. Pânã la urmã, cã unora le place sau nu jocul lui brilliant de picioare, rãmâne un divizionar A, de prima ligã, chiar dacã echipa sa de suflet retrogradeazã în eşalonul secund, din câte am auzit. Pãcat de frumuseţea de stadion şi de banii bãgaţi în el.
Rãzboiul televiziunilor şi al liderilor
Întâmplarea a fãcut sã fim nevoiţi sã zapãm în neştire sãptãmâna trecutã când pe douã posturi locale de televiziune evoluau în acelaşi timp, deşi în studiouri diferite, şi Ion Mîţu şi Marius Screciu. A fost foarte interesant de urmãrit discursul şi atitudinea celor doi lideri locali.
Primul, Ion Mîţu, proaspãt liberal, ni s-a pãrut în mare formã – volubil, îndrãzneţ, degajat.
Cel de al doilea, viceprimarul Marius Screciu, mult mai reţinut, mai aplicat pe temele problematice ale oraşului. Duelul televizat al celor doi prefigureazã şi un duel electoral, unul care deja se anunţã foarte interesant şi care abia acum începe.
Liberalii dorm în front
Nimic nou pe frontul liberal mehedinţean. Apele rãmân neclare la Mehedinţi de când “destinele’’ mãreţe ale organizaţiei au fost luate sub aripa sa de frunzã-verde de stejar, de domnul şef Vela. Care nu s-a sfiit sã-l percuteze maliţios chiar pe primarul Constantin Gherghe pe motiv cã a bãtut la porţile liberale ca ªtefan cel Mare la castel, dupã cum zice poetul. Liberalii mehedinţeni rãmân tot fãrã şef de trib local, ca şi pânã acum. Iar şansele lui Liviu Mazilu sã-şi recupereze portofoliul de lider par din ce în ce mai reduse.
Uite aşa, încet-încet se face anul de când corabia liberalã pluteşte în voia sorţii. Nu ne-am mira dacã vajnicul prefect Ion Mîţu s-ar enerva la un moment dat, într-o dimineaţã, la cafea, şi s-ar hotãrî sã preia comanda, bãgând spaima în mateloţi şi bucãtari. Ni se pare cã nu are pur şi simplu chef sã o facã, nu cã ar avea vreo problemã sã o facã. Poate aşa corãbioara s-ar transforma din şlep în gaoletã.



