I-aplicai metoda a treia lu Sucã. Din start. Nici nu mã apucai io bine de muncã şi nici el nu sã dumiri, da io îl altoi preventiv. Pã da, aşa, preventiv, sã nu-i plece mintea dupe prostii. Pã mai ştii cã se adunã iarã cu al lu Zbanghiu şi trec graniţa la sârbi, de dupe aia îi prind poliţiştii lu nea Gherghe pin Piaţa Sârbilor, cã vând niscaiva ţigãri netimbrate. Pã da, cã nea Gherghe fumeazã numai trabuc, timbrat, cã ‘mnealui are de unde. Cã la câte plombe s-au pus pe strãzi, musai sã aibã şi de timbre.
Numai pi la bazaru Dunãrea nu mai ajunsãrã plombele, umblã severinenii ca italienii pin Veneţia, zâci cã le mai lipsãşte gondola. Atâta le mai lipsãşte. Şi sã sâmt italieni severinenii noştri.
Mã fraţilor, da primaru di la Gogoşu nici nu apucã bine sã-i citeascã hârtiile lu nea fostu, nea Haneş, cã-l şi ridicarã. Îl ridicarã cã fãcu evaziune; spãla bani, mai multe de astea, numai bune de un primar de comunã. Acuma, dacã s-or organiza alte alegeri, sã-l vezi pe nea Haneş cum reapare ca nou. Numai cã, vorba lu Tanţa lu Pecingine, io nu ştiu cum or vota ai noştri pe unii care nu sunt ai lor, nu sunt de pe la ei de pin sat?! Da om vedea cum o sta treaba, mai pe viitor.
Pãnã atuncea, “bãrbieritul” podului di la Broşteni continuã, sã furã barã dupe barã. Degeaba încercarã edilii comunei sã facã cercetãri pi la depozitele de fier vechi, cã nu fu chip sã afle ce şi cum, cã poliţia din zonã zâsã cã nu sã bagã pãnã nu primeşte ordin di la judeţ. Aşa cã pãnã la urmã sã alege prafu, de o sã ajungã mehedinţenii sã sã salute cu gorjenii peste matca Motrului.
La secţia de drumuri din localitatea Broşteni, urmeazã sã sã punã şef nou. Cicã favoritu lu nea Duicu ar cam fi un nene, de fãcea campanie PPDD-ului, ‘mnealui şi familia ‘mnealui. Probabel cã pe nea Duicu nu îl intereseazã decât cã nou ‘mnealui jeepan, adus cadou din Germania, sã poatã merge bine pin Broşteni. Da numai dacã zboarã peste Malovãţ, cã altfel sã rupe-n gropi.
În a 73-a zi de proteste pe platoul din faţa Palatului Administrativ, nea Oteanu, fost deţinut politic, plecat în America o perioadã şi revenit de ceva vreme sã susţinã democraţia în Mehedinţi, avu parte de surprize. Îl descoperi, mai întâi, pe nea Nicolae Şerban, parlamentar, care iniţial fugi de protestatar într-un bar, da nu prea avu încontro şi sã întoarsã ca sã-l asculte pe nea Ion. A doua, fu cã dupe ce sã despãrţi de nea Şerban, care pupa babele pi la munte, împreunã cu nea Daea, în timpul campaniei, apãru în faţa ‘mnealui nea Duicu cu jeepanu. A dat geamu jos şi cu privirea pe sus i-a transmis cã poate sã stea cât o vrea, cã de plecat nu pleacã, decât dupe ce s-o termina benzinãriile de pe Valea Cernei. Da nea Olteanu a zis cã mai rezistã. Cam cât o fi nevoie, pãnã sã plictiseşte nea Duicu.
Da ar putea mãcar liberalii sã-i dea o mânã de ajutor lu nea Ion Oltenu, or fi ‘mnealor mai milostivi, cã sã apropie alegerile interne. Cam prea interne, bag samã în prostia lu Sucã, cã bãtãlia ie tare strânsã şi cu multe lovituri pe la spate.
Mã nepoate, da o cam zbârcirãm rãu de tot şi cu fotbalul severinean. Plecarã şi marketingii de la echipã, cã dupe ce li sã luarã comisioanele din contractele de doi lei, li sã cam dete tãlpãşiţa. Pã ce sã mai ia şi nea Screciu, cã nu mai rãmasã nimica?! Pã bine domne’, nea Gherghe, de sã lãuda cã face echipã la Severin, cã aduce sponsori, cã avem stadion nou pe bani mulţi, cã dupe ce câştigãm alegerile nu ne mai intereseazã, ori cum vine asta?! Pã nu prea vine bine, vã spui io, asta nu-i a bunã.
Ca şi cu moderatorii-realizatorii nostri, o parte din ‘mnealor. Ete, iubitu nostru nea Bidilici ie cam obosit din cauza lu nepotu Sucã, şi sã pare nu prea mai face Revista Presei cum trebe. Mai sare peste un titlu, mai uitã o publicaţie, depinde de gusturi, care nu sã comenteazã. Da le-om mai diversifica noi, de data viitoare.
Pãnã atuncea, hai sã fiţi iubiţi şi optimişti!



