Ca în fiecare an, Marius Screciu aduce de sãrbãtori şi nu numai bucurie în sufletele semenilor sãi. Generozitatea sa a cãpãtat noi dimensiuni de când ocupã şi funcţia de viceprimar al municipiului, dar nu din prisma postului cât din realitatea cu care se confruntã în fiecare zi cu cetãţenii veniţi în audienţã la Primãrie, dar şi cu cei pe care îi întâlneşte zilnic în periplul sãu prin municipiu.
Cel mai recent exemplu este de la sfârşitul anului când prin bunavoinţa sa a reuşit sã creascã nivelul de trai al unei familii de pe strada Transilvaniei, în spatele stadionului Municipal. Familia Cacovenţa din municipiu convieţuieşte alãturi de noi, în acelaşi oraş cu noi, dar trãieşte în condiţii nedemne de secolul în care ne aflãm. Cei doi copii ai familiei, unul de 3 ani, celãlalt de 4 ani au avut parte de sãrbãtori luminate, la propriu, dacã ţinem cont de faptul cã în locuinţa lor singura sursã de luminã era lampa cu gaz. „Aceastã familie a venit de nenumãrate ori la mine în audienţã şi mi-au expus situaţia grea cu care se confruntã. Mi-au spus cã din anul 2000 locuiesc la aceastã adresã şi nu au avut posibilitatea sã se racordeze la reţeaua de energie electricã. Am hotãrât ca în prag de sãrbãtori, pe cheltuiala mea, sã le aduc bucuria de a avea un bec în tavan, iar cei doi copii sã simtã din plin aerul sãrbãtorilor de iarnã. Cei doi pãrinţi nu lucreazã niciunde şi se ocupã mai mult cu vânzarea fierului vechi şi mai muncesc pe la unul şi pe altul pentru a-i întreţine pe copii”, declara Marius Screciu. Ca urmare a acestui demers, în data de 28 decembrie a.c., Marius Screciu a ţinut sã ne arate cã poate sã aducã luminã în casa şi-n sufletele unor copii, şi ne-a invitat sã-i fim alãturi la acest eveniment, şi anume racordarea la reţeaua de energie electricã a casei familiei Cacovenţa. „Mulţumim viceprimarului Marius Screciu pentru „cadoul” oferit în ajunul sãrbãtorilor de iarnã, dar mai mult pentru faptul cã avem şi noi curent electric şi a promis cã ne va aduce şi un televizor color. Avem şi noi acum posibilitatea sã facem un brad de Crãciun copiilor noştri, iar când aceştia vor merge la şcoalã nu vor fi nevoiţi sã înveţe la lumina lumânãrilor”, ne spunea Ana Cacovenţa, mama celor doi copii.



