De mult, încã din vara lui 2009, de când abia se încheiase la Mangalia întâlnirea cu mulţi – dar nu toţi – ziariştii români din diasporã, voiam sã mã revãd cu ei pentru cã multe, foarte multe teme rãmãseserã nevorbite, nepuse lucrurile la locul lor, nehotãrât în clar viitorul acestei superbe adunãri de mini şi condeie româneşti.
Au trecut anii şi odatã n-am putut eu din nu mai ştiu ce motiv, altãdatã a fost prea departe, dar iatã cã anul acesta, deşi nu s-a mai întâmplat la locul tradiţional – la Mangalia şi nici în anotimpul tradiţional – vara, doamna Lelia Oanã şi domnul Sorin Stanciu reprezentanţii Guvernului României au invitat ziariştii români din lume şi de acasã la o “şezãtoare” de trei zile în elegantul complex Alexander din Bucureşti. Mulţi, puţini, câţi au putut veni din Europa, din Americi, din coastele Africii sau ale Asiei – doar Australia a lipsit acum – stãturãm românii şi ne sfãtuirãm cum sã fie bine ca sã nu fie rãu.
Le-am spus şi eu câteva vorbe de la masa de din faţã unde m-au invitat organizatorii, câteva cuvinte despre Ordinul Ziariştilor; mulţi ştiau iar unii chiar erau purtãtori din 2009. Am lãsat apoi prezidiul sã-şi facã treaba de conducere şi concentrare a discuţiilor şi m-am retras ca sã pot avea cât mai multe întâlniri “bilaterale sau trilaterale” cu doamne şi domni dintre cei care ei înşişi au dorit sã mã cunoascã pe mine şi prietenii cu care venisem dr. Ioan Popa şi prof. Dan Sulugiuc.
Noi am adus de fapt şi nişte cãrţi despre România, Basarabia şi Transnistria, despre Mecanismele puterii şi câteva de poezie. Autorii erau Ioan Popa, Luiza Popa şi Violeta Miron. Cãrţile deschid inimile şi dragul de vorbã. Aşa ne-am fãcut prieteni noi. Aşa sperãm sã ne mai facem prieteni dintre cei care în tihna casei lor ne vor citi, comenta şi poate cita. Aşteptãm reacţii în jurnalele lor.
Mi-a fãcut plãcere sã primesc un ziar din Atena şi veşti de la familia Diaconu prin amabilitatea doamnei Veronica Todor, sã mã întâlnesc la o cafea cu familia Smaranda şi Lucian Livescu din Atlanta, cu doamnele Daiana Maties din Stuttgart, Ionela van Rees-Zota din Nurnberg, cu domnii Romulus Popescu din Milano, Viorel Baetu din Mömbris, dr. Vasile Şoimaru din Chişinãu şi Nicolae Toma din Cernãuţi. Şi cu mulţi, mulţi alţi prieteni de acum şi mai de demult.
Cea mai importantã lucrare care s-a pus la cale aici, la Bucureşti, cred cã a fost hotãrârea de a se crea un comitet de pregãtire a viitoarelor astfel de întâlniri sub sloganul “Hai acasã”, format din reprezentanţi ai mai multor comunitãţi de români, pe criterii geografice şi de reprezentativitate. La fel de important mi se pare cã mulţi dintre colegii jurnalişti se arãtau interesaţi de invitaţia fãcutã de DD Glãvan, noul preşedinte al UZP, de a deveni membri ai organizaţiei noastre şi de a crea filiale în ţãrile lor de adopţie. Sã fie într-un ceas bun!
Am înţeles cã întâlnirea din 2013 va avea loc în august la Mangalia, cel puţin aşa au promis organizatorii şi au votat invitaţii.
Sã ne ajute Dumnezeu!
Prof. dr. Mihai Miron, Superior al Ordinului Ziariştilor



