În sfârşit, victorie!

Liga I: CS Turnu Severin – Gloria Bistriţa 1-0

CS Turnu Severin a obţinut cu Gloria Bistriţa prima victorie din acest sezon, dar tot n-a scãpat de ultimul loc al clasamentului. Fotbaliştii antrenaţi de italianul Nicolo Napoli s-au impus cu 1-0 în derby-ul celor mai sãrace echipe din Liga I, iar duminicã seara joacã la Steaua, lidera campionatului, de care o despart 30 de puncte!

Cu Bistriţa, Severinul putea marca în minutul 39, dar Vancea n-a fost capabil sã valorifice penalty-ul obţinut de Moutinho şi a tras previzibil de la punctul cu var. A fost al treilea 11 metri irosit de echipa de la Dunãre, dupã cele cu Concordia Chiajna (0-1) şi Petrolul Ploieşti (0-1), ratate de Olah, respectiv Moutinho. În partea secundã a meciului cu Bistriţa a urmat o sarabandã a ocaziilor, iar oltenii n-au mai ratat victoria. Dupã bara lui Moutinho şi şuturile lui Arnãutu, Vancea, Neacşa şi Zaharia, portarul Dolha n-a mai putut interveni şi la centrarea  lui Neacşa, din minutul 83. „Dacã pierdeam acest meci, devenea imposibil sã mai evitãm retrogradarea, dar aşa continuãm sã luptãm şi sã sperãm”, a spus mijlocaşul Neacşa, completat de antrenorul sãu. „Sunt fericit cã în sfârşit am obţinut prima victorie. Aveam nevoie de acest succes. Am început meciul nervos, am pierdut multe pase, am ratat un penalty. Nu sunt mulţumit de prima reprizã. În partea secundã am jucat mult mai bine, am avut ocazii, barã, şuturi. Meritam mai de mult aceastã victorie. Nu ştiu în ce mãsurã au crescut şansele noastre sã evitãm retrogradarea. Avem nevoie, în continuare, de cât mai multe puncte. Drumul e lung”, a declarat antrenorul-principal Nicolo Napoli.

Tehnicianul italian a explicat şi de ce în ultimele patru etape echipa severineanã a avut tot atâţia cãpitani. Dupã portughezul Moutinho, sârbul Mitic şi ardeleanul Vancea, cu Gloria Bistriţa banderola i-a revenit bucureşteanului Zaharia, mijlocaş ce izbutise o dublã la Pandurii Târgu Jiu (2-2). Astfel, în meciul din runda viitoare, de la  Steaua Bucureşti, cãpitan la CS Turnu Severin ar putea fi Alexandru Neacşa, autorul golului de vineri seara. „Pânã la finalul turului, voi schimba cãpitanul în fiecare meci. Asta e ideea mea”, a dezvãluit Napoli. Acesta a mizat cu Bistriţa pe: Andrei Marinescu – Milan Mitic, Alexandre Durimel, Alexandru Dandea, Alexandru Giurgiu (Alexandru Neacşa ’60) – Alin Buleicã, Jovan Golic, Hugo Moutinho, Alexandru Zaharia – Cosmin Vancea, Joel Thomas (Sergiu Arnãutu ’27, Costinel Gugu ’90).Cãpitanul din primele 10 etape, Marius Bãlãu, n-a mai intrat în ultimele patru meciuri din campionat în vizorul antrenorului, fiind doar rezervã.

Remiza de la Pandurii Târgu şi victoria cu Gloria Bistriţa au redat încrederea nou-promovatei din Oltenia, care priveşte cu încredere jocul cu lidera campionatului, programat duminicã, de la ora 20.30. „Aşteptam aceastã victorie de şase luni. O victorie meritatã. Puteam sã câştigãm mai clar, fiindcã am avut multe ocazii. Am ratat şi penalty. E bine şi 1-0. Mergem la Steaua sã jucãm şi sã scoatem ceva. Nu ne temem de ei. Nu vom lua scor. Noi am primit 3 goluri doar de la CFR şi majoritatea meciurilor le-am pierdut cu 1-0 sau 2-1”, a spus portughezul Moutinho. „Ne aşteaptã un meci foarte greu în Ghencea.  E clar cã Steaua  e favoritã, dar nu mergem ca victime sigure. Dacã vrem sã scoatem un punct, trebuie sa înscriem, sã dãm un gol-douã, cã nu putem juca la 0-0 cu Steaua”, a precizat şi antrenorul-secund Ionel Gane.

Tags: