Mã fraţilor, sã plictisi al lu’ Zbanghiu de atâta aşteptare, stete fro douã ore sã-l vazã cu oichii lui pe nea Barna, de candideazã în noiembrie alãturi de alţi fro douãzeci de candidaţi, cã cicã vroia sã vadã cam care i-ar fi înãlţimea. Pã da, cã cicã di la înãlţimea unora, lumea sã vede altfel şi nerodu’ de Zbanghiu vru sã afle care e adevãru’. Bine, pãnã la urmã nu mai aflã, cã sã plictisi şi plecã. Pã da, cã nea Barna nu întârzie la întâlnirea cu severinenii decât fro douã ore, aşa cã îl mai aşteptarã fro 30 de rãbdãtori, unii sã uscaserã de sete şi moţãiau deja. Pã da, cã întâlnirea era programatã la ora 18:00, pe Esplanada Crişan, însã prezidenţiabilul USR a ajuns, aici, aproape de ora 20:00. I-au mai trebuit vreo 10 minute sã coboare din autocar, dupã care, fãrã sã îşi cearã scuze şi fãrã sã dea vreo explicaţie, a început sã turuie aceeaşi placã: anticipatele.
Bine, cã dupe ce plecã di la Severin, nea Barna încurcã Gorjul cu Valea Jiului, e altã poveste, cã aşa e când te izbeşte realitatea din teren. Nu e ca la birou.
Între timp veni şi nea Cuc, iarã, care promisã cã se va implica în îmbunãtãţirea condiţiilor de circulaţie pe calea feratã. Pãi dacã tot sã implicã, ceea ce e foarte bine, poate face ceva şi pentru calea cãtre Portul din Severin. Adicã CFR-ul sã nu-şi mai batã joc şi sã menţinã interdicţia de traversare zeci de minute, fãrã sã treacã vreun tren. Asta aşa de… sanchi!
Mã nepoate, fosta Maternitate din Severin a fost vandalizatã… Gurile rele zic cã cineva cu bani şi susţinere politicã stã în aşteptare pãnã va lua pe gratis clãdirea şi terenu şi… va fi un mare boom imobiliar. Îşi asumã cineva SITUAŢIA…? Bine, pãnã om afla ce sã înâmplã poate mai dã cineva cu mãtura pin curte, dacã nu cu bidineaua, cã şi în râzboi arãta probabel mai bine cadrul. Şi e pãcat.
Bine, nu mai departe zace în mocirlã Piciorul podului lu’ Traian, uitat de istorie, da şi de contemporani, acoperit de bãlãrii şi numai bun de obiectiv pentru reportaje negative pentru imaginea Severinului. Acuma o fi drept cã s-o fi greşit cu proiectu’ de reabilitare, da asta nu e o scuzã sã nu cureţi zona, sã nu pui în valoare ditai obiectivu’ turistic, mai ales cã vecinii sârbi îl exploateazã la maxim şi o fac de ani buni.
Mã fraţillor, sã tot discutã de tot felu’ de candidaţi pentru Orşova, de zici cã toţi ochii sunt aţintiţi cãtre golf, bag samã cã e important de vor toţi sã o cucereascã. Numai pe nea Stoica nu-l întreabã nimenea, omu’ o avea şi ‘mnealui planurile fãcute, cum ar fi sã schimbe maşina, poate faţa oraşului, poate altceva. Da una e sã faci planuri şi alta e sã se şi îndeplineascã.
Aşa cã, pãnã data viitoare, hai sã fiţi iubiţi şi optimişti!


