Prima zi de şcoalã, o amintire care nu va dispãrea niciodatã, va rãmâne întipãritã în memoria tuturor. Prima zi de şcoalã ne aminteşte cã, încrederea şi preţuirea se câştigã în anii în care învãţãm. De la grãdiniţã şi pânã la liceu, cu pãrinţi, profesori şi autoritãţi care se implicã pentru binele copiilor.
Prima zi de şcoalã vine cu emoţii şi momente de neuitat, cu oameni care te marcheazã o viaţã întreagã. Este ziua în care elevii clasei pregãtitoare îşi cunosc pentru prima datã învãţãtorii, cei din clasele primare se gândesc la gimnaziu, elevii de gimnaziu îşi doresc sã devinã liceeni, iar liceenii viseazã deja la viaţa de student. Toţi, dacã sunt susţinuţi şi ajutaţi, devin oameni de valoare ai societãţii româneşti.
În prima zi de şcoalã, cadrele didactice privesc cu bucurie şi multe aşteptãri spre fiecare dintre reprezentanţii acestor generaţii de elevi, în timp ce familiile lor îşi doresc sã-i vadã oameni mari, cu idealurile realizate.
În prima zi de şcoalã am vrut sã-mi amintesc şi eu de aceastã perioadã frumoasã din viaţã, aşa cã am fost alãturi de elevii de la trei unitãţi de învãţãmânt, din municipiul Orşova. Este vorba de Şcoala Gimnazialã „Petru Dumitriu”, de Colegiul Tehnic „Dierna” şi de Liceul Teoretic „Traian Lalescu”. Am simţit emoţiile elevilor, emoţiile dascãlilor şi pãrinţilor.
Odatã cu acest început de an şcolar îmi pun încã o datã speranţa în cei care au grijã de elevii noştri. În dascãlii care sunt sigurã cã vor face tot posibilul sã-i înveţe pe cei mici, sã-i transforme în oameni mari, frumoşi şi inteligenţi. Şi mai am încredere cã autoritãţile vor face tot ce trebuie pentru binele elevilor: cã aceştia vor avea transportul şcolar decontat, cã vor primi bursele şcolare cuvenite, cã vor primi o masã sãnãtoasã la şcoalã, cã vor avea pe bãnci toate manualele de care au nevoie şi cã vor învãţa în condiţii decente. Şi am încredere cã, în urmãtorii 2-3 ani, se va rezolva complet problema şcolilor cu toalete în curte.
În calitate de membru al Comisiei pentru învãţãmânt, ştiinţã, tineret şi sport vã doresc tuturor celor care înfloriţi inimile copiilor, multã sãnãtate şi noi succese în nobila dumneavoastrã misiune, iar elevilor, an şcolar reuşit, care sã vã deschidã noi orizonturi spre viitor. Deputat PSD Mehedinţi Prof. Alina Teiş
Un nou început de an şcolar la Colegiul Naţional “Traian”
Noul an şcolar a început într-o notã de optimism şi încredere la Colegiul Naţional Traian. Cel mai presigios liceu severinean şi-a primit elevii, dar mai ales bobocii, cu aplauze, iar la deschiderea anului şcolar au fost prezenţi Aladin Georgescu, preşedintele Consiliului Judeţean, Marius Screciu, primarul municipiului Drobeta Turnu Severin, senatorul PSD – Liviu Mazilu şi deputatul PNL Virgil Popescu. A avut loc şi o emoţionantã predare de ştafetã.
Un nou început de an şcolar, cu emoţiile aferente, cu bucurie în suflet şi buchete multicolore de flori, dar şi cu mesaje de bune venit şi succes la învãţãturã din partea oficialitãţilor locale. Aşa au fost primiţi elevii Colegiului Naţional “TRAIAN”, una dintre cele mai prestigioase instituţii de învãţãmânt din ţarã. Curtea interioarã a devenit neîncãpãtoare pentru copii, iar emoţiile cele mai mari s-au regãsit, aşa cum era şi firesc, în rândul bobocilor de la clasele a V-a şi a IX-a. Festivitatea pregãtitã de organizatori a debutat cu mesajul prof. Iuliana Gimoiu, directoarea liceului.
Şi pentru a marca cum se cuvine schimbul între generaţiile strãlucite de elevi ai Colegiului severinean, conducerea acestuia a pregãtit un emoţionant moment al predãrii ştafetei de la absolvenţi cãtre cei care pãşesc pentru prima oarã pragul Liceului “Traian”.
Pentru tinerii care se reîntorc la şcoalã, dupã o vacanţã binemeritatã, oficialitãţile locale au avut câte un mesaj de sprijin şi câteva urãri simbolice oricãrui nou început.
Noul an şcolar ce a început este, ca de fiecare data, o nouã provocare, pentru copii, pentru dascãli şi mai ales pentru pãrinţi, iar faima Liceului “Traian” este şi va fi mereu pe mâini bune.
Festivitatea de deschidere a noului an şcolar la Liceul Teoretic “Şerban Cioculescu”
În ziua de 09.09.2019, Liceul Teoretic “Şerban Cioculescu” şi-a deschis larg porţile pentru a primi elevii, cadrele didactice, pãrinţii şi invitaţii de onoare. A fost o zi de mare încãrcãturã emoţionalã pentru elevi, pãrinţi şi cadrele didactice, dar şi cu mulţumire sufleteascã cã am reuşit şi anul acesta sã atragem elevi la toate clasele de gimnaziu şi liceu.
La festivitatea de deschidere am fost onoraţi de prezenţa domnului prefect prof. dr. Nicolae Drãghiea care se preocupã de problemele învãţãmântului privat, încercând întotdeauna sã ne sprijine. Au luat cuvântul prof. Nãnuţi Ion, director general Fundaţia “Gheorghe Ţiţeica”, prof. Anişoara-Valeria Nistor, director Liceul Teoretic “Şerban Cioculescu”, preot Tiţa Grigore, şi Liviu Radu, reprezentantul IPJ Mehedinţi.
Dorim succes elevilor noştri şi rezultate cât mai bune în noul an şcolar.
Director, Prof. Anişoara-Valeria Nistor
Cuvinte de bun venit şi succes la Şcoala Postlicealã Sanitarã
Deschiderea Noului An Şcolar 2019-2020 a fost marcatã şi la Şcoala Postlicealã Sanitarã Drobeta Turnu Severin printr-o adunare festivã, la care au fost prezenţi sute de elevi, majoritatea “boboci”, dar şi din anii II şi III, precum şi cadrele didactice ale şcolii.
Conducerea Şcolii, prof. Delia Alecsandru – director şi Daniela Balaci – director adjunct, a adresat cuvinte de bun venit şi succes în noul An Şcolar elevilor, cuvinte de încurajare adresându-le tuturor, profesori şi elevi, şi prof. Gabi Ungureanu, inspector de specialitate în cadrul Inspectoratului Şcolar Mehedinţi.
De menţionat cã în Anul Şcolar 2019-2020, la procesul instructiv-educativ, pentru profesia de asistent mecical generalist şi asistent medical de farmacie, vor participa 703 elevi, repartizaţi în 25 de clase, îndrumaţi de profesori, cadre medicale şi maiştri instructori cu o înaltã pregãtire profesionalã.
Prima zi de şcoalã
Am rãspuns invitaţiei de a participa la deschiderea noului an şcolar la Colegiul Naţional Pedagogic “Ştefan Odobleja”, una dintre unitãţile de învãţãmânt de vârf din Drobeta Turnu Severin!
Succes tuturor elevilor şi dascãlilor în acest an şcolar!
Viceprimar Daniel CÎRJAN


