Sucã şi bacu întârziat al lu’ Zbanghiu, şcolile nepregãtite şi pesta de pin Mehedinţi

            Mã fraţilor, mã mehedinţenii mei cetitori de Obiectiv, trecu şi vara, veni toamna, încep sã sã numere bobocii, numai lu’ Sucã nu prea-i ies la numãrãtoare. Pã da, cã i-a lãsat liberi şi numai jumate s-au mai întors, restul au ajuns pe masã la ai lu’ Zbanghiu, cã cicã dacã i-a gãsit rãtãciţi era şi pãcat.

Da apropo de al lu’ Zbanghiu, nerodu ãsta fu sã dea bacu’ în sesiunea a doua şi fu printre ãia 3 din 4 de picarã a doua oarã pe anu ãsta în Mehedinţi. Pã da, cã l-a mai dat acum câţiva ani, da nu s-a lipit cartea de el, ca apa de gâscã.

Mã nepoate, da fãcu nea prefectu’ numãrãtoare la şcoli, inspecţie ce mai şi zisã cã nu prea e mulţumit, cã multe nu sunt pregãtite de noul an şcolar. Pã şi mai sunt câteva zile, de ce ar fi pregãtite aşa repede?! Ce aşa mare grabã? Parcã era valabil odatã proverbul ãla cu vara sanie şi iarna car, da acuma nu mai e în trend. Bine cã i s-au prezentat lu’ nea Drãghiea concluziile controlului pin şcoli, da mai bine i sã prezentau niscaiva rezultate.

Şi când ţi-e lumea mai dragã, apare şi pesta porcinã în Mehedinţi, ca sã fie treaba treabã. Da sã pune mocheta verde, cu neşte soluţie şi sã trece peste ea cu maşinile şi cicã gata, s-a rezolvat şi cu pesta. Şi merge treaba mai departe. Veta ieste tare supãratã pe chestia asta şi-l someazã pe nea ministru Daea sã sã implice şi sã nu lase judeţu’ ‘mnealui la mâna… pestei, fie ea şi de porc din Africa.

Acuma, unii zic de monumentele astea istorice de pi la noi cã sunt lãsate pradã uitãrii, da situaţia cicã ar fi oareşce diferitã. Şi asta pentru cã situaţia juridicã a terenului pe care e investiţia nu e prea lãmuritã şi de asta pin zonã nu se poate face decât niscaiva curãţenie. Adicã, dacã te apuci sã bagi neşte bani publici în monument, s-ar putea sã ai de-a face cu neşte instituţii, care sã zicã cã s-a fãcut ilegal şi sã plãteşti cât nu face. Aşa cã mai bine sã lãmureşte situaţiunea şi dupe aia sã întâmplã sau nu neşte lucruri de respect pentru trecutu’ nostru istoric.

Mã nepoate, sã pare cã iarna asta ne încâlzim ca şi pãnã acuma, iarã de iarna viitoare s-ar putea sã ne uitãm la un început de centralã nou-nouţã, pe banii împrumutaţi di la stat. Pã da, cã sã oficializã un program guvernamental şi acuma primãriile se pot împrumuta sã investeascã în centrale termice pentru încãlzirea populaţiei, adicã juma de treabã ar fi deja fãcutã. Mai urmeazã şi concretizarea şi aşa poate terminãm cu povestea asta interminabilã. Cea cu încãlzirea severinenilor, sã ştie.

Da cine mai suntem noi ALDE?  Se întreabã nea Ion Cupã, deputat ALDE… Pãi dupã ce s-a flondorit pi la partidele care i-au fost de folos, sã supãrã pe facebook, pe nea Tãriceanu şi începu sã sã întrebe cum de s-a ajuns la un pas de dispariţie de pe scena politicã. Şi normal, la 4% nea Cupã mai vrea şi acces la mãlai. Da las cã sã reorienteazã nea Ion şi acuş-acuş îl regãsim pe listele vreunui partid de dreapta. Cum a mai fost, nu?

Mã nepoate, pãnã la urmã e bine cã Severinu sã extinde. S-a construit mult, apãrând adevãrate cartiere cu case care mai de care mai cochete. Sigur mai dureazã pânã va apãrea şi asfaltul, da mãcar identificarea adreselor ar trebui sã sã realizeze în timp real şi util. Altfel se va întâmpla sã umbli ca bezmeticu, pentru aflarea unei adrese. Aşa s-a întâmplat şi zilele trecute, când o Ambulanţã bâjbâia sã afle adresa unei urgenţe de pe o stradã pe Serpentina Roşiori. Şi data viitoare s-ar putea sã sã sfârşeascã cu o tragedie şi atunci sã vezi alarmare.

Şi dacã vorbirãm de Serviciul Judeţean de Ambulanţã Mehedinţi, iote cã mai apãru un scandal dupã recentu’ examen pentru ocuparea unui post de asistent de farmacie, unde rezultatu’ la proba scrisã sã lãsã cu tãrãboi… penal. Sucã zâce cã organele abilitate ar trebui sã verifice ce şi cum, ca sã nu sã ajungã la anchete şi procese ca la precedentu’ examen, tot la Ambulanţã. Cu acuzaţii de genu “eu n-am pus mâna pe usturoi, chiar dacã-mi pute gura”. Da, tot nerodu de nepotu-miu ieste convins cã cine trebuie, ca şi iel, a primit aceleaş documente incriminatorii. Om vedea!

Da veni toamna, sã face zaibãru, începe şcoala, sã numãrã bobocii, aşa cã pãnã data viitoare, hai sã fiţi iubiţi şi optimişti!