“FESTIVALUL MEDIEVAL AL CETÃŢII SEVERINULUI”, un succes pentru turism!

Mã bucurã faptul ca 2019 este încã un an în care se dovedeşte cã “Festivalul Medieval al Cetãţii Severinului”şi-a atins scopul pe care mi l-am propus: dezvoltarea turismului şi atragerea turiştilor, peste 8000 de persoane participând la evenimentele desfãşurate pe parcursul celor 3 zile!

Daniel CÎRJAN, Viceprimar Drobeta Turnu Severin

 

“FESTIVALUL MEDIEVAL AL CETÃŢII SEVERINULUI” a devenit al doilea BRAND al oraşului dupã “ZILELE SEVERINULUI”

               A patra ediţie a “Festivalului Medieval al Cetãţii Severinului” a fost, dupã pãrerea specialiştilor, una dintre cele mai reuşite manifestãri de acest profil, de reconstituire istoricã a vieţii unei cetãţi medievale, ce are loc în România de vreo câţiva ani încoace.

Afluenţa de public pe perioada celor trei zile ale festivalului a fost una fãrã precedent, peste 8.000 de suflete participând la ineditele spectacole cu iz medieval, oferite de profesionişti în domeniu.

De la ateliere de artã medievalã pânã la o excelentã şi necesarã lecţie de istorie în ceea ce priveşte scrierea acelor vremuri, de la impecabile concerte cu trupe consacrate în muzicã medievalã, pânã la lupte cu participare internaţionalã, concursuri inedite cu activitãţi în premierã şi cu premii înregistrate la nivel european, totul a fost catalogat la superlativ.

Primãria municipiului Drobeta Turnu Severin, prin Palatul Culturii „Teodor Costescu”, împreunã cu Direcţia de Patrimoniu Istoric şi Turism Cultural au girat acest eveniment de patru ani încoace, ajungând – tot dupã pãrerea specialiştilor – un veritabil “brand” al manifestãrilor de acest gen, fiind considerat la aceastã datã al doilea ca amploare dupã Zilele Severinului.

Aşadar, atragerea turiştilor prin astfel de acţiuni ce au ca scop dezvoltarea turismului cultural în aceastã zonã începe sã fie o certitudine, iar aceasta nu poate decât sã ne bucure şi sã sperãm cã, în viitor, astfel de acţiuni vor cãpãta o intensitate şi o desfãşurare cât mai largã.

Biroul de comunicare al Direcţiei de Patrimoniu Istoric şi Turism Cultural