Societatea SECOM SA este, anul acesta, gazda concursului de detecţie a pierderilor de apă, Vasile Ciomoş, eveniment aflat la cea de-a XI-a ediţie. Concursul a început pe 05 septembrie iar vineri, 07 septembrie vă invităm, începând cu ora 13:30 la festivitatea de premiere a echipelor câştigătoare, care va avea loc la Hotel Flora.
Devenit deja o tradiţie şi aşteptat de foarte mulţi detectivi ai apei, concursul reprezintă o oportunitate în a afla ce metode de localizare şi identificare a pierderilor de apă au fost implementate cu succes în ultimul an, noutăţi tehnice şi legislative dar şi studii de caz ale situaţiilor delicate.
Concursul de detecţie a pierderilor de apă Vasile Ciomoş este organizat de Asociaţia Română a Apei împreună cu câştigătorii de anul trecut, Compania SECOM SA.
Anul acesta participă 23 de echipe ale operatorilor de apă-canal din întreaga ţară, care au de străbătut 4 trasee din oraşul Drobeta Turnu Severin, pe parcursul cărora vor fi identificate pierderi la nivelul reţelei de apă a municipiului.
Câştigătorii vor pleca acasă cu un echipament de ultimă generaţie, pentru detectarea pierderilor ascunse de apă şi identificarea avariilor, premiu oferit de compania SEBA KMT, partenerul evenimentului, implicat activ în desfăşurarea activităţii concursului.
Cea mai mare realizare prin desfăşurarea acestui concurs, de mai bine de un deceniu este faptul că acest eveniment a creat şi creează un mediu propice schimbului de experienţă între specialiştii în domeniu. De asemenea rolul său este şi acela de a creea legături şi prietenii pentru a putea gasi răspunsuri la viitoarele provocări.
Concursul de detecţie a pierderilor de apă se adresează practicienilor, celor care îşi folosesc cunoştinţele şi talentul în a identifica cu succes acele defecte care nu sunt vizibile.
Domnului Director al Societăţii SECOM SA



