Mã fraţilor, mã mehedinţenii mei cetitori de Obiectiv, ne atacã urşii. Ne atacã de pin pãduri, de pe unde sunt, rupţi de foame, cum or fi, dar ne atacã. Sã întâmplã pi la Bahna, da sã pare cã nu numai, aşa cã fiţi cu bãgare de samã. Mai ales cã dacã sunt flãmânzi, ãştia nu te lasã aşa cu una, cu douã, cã al lu’ Zbanghiu pãnã nu fãcu pe mortu’ în pãpuşoi, ierea sã nu scape cu bine. Pã da, cã sã dusã nãrodu toamna trecutã, pin nordu’ Mehedinţiului, cicã sã contemple pãdurea. Mã nepoate şi când sã trezi cu ditai namila lângã el, leşinã lângã copac. Şi ãsta fu norocu lui, cã sã plictisi ursu sã-l mai aştepte şi plecã singur. Sã trezi al lu’ Zbanghiu şi nici acuma nu ştie dacã a visat, ori a scãpat ca prin urechile ursului.
Între timp sã trezi nea Cîrjan, care îşi pusã conducere nouã la femeile di la municipiu. Cã tot avea nevoie de ceva întãriri şi zisã sã le facã acuma toamna, sã treacã şi de iarna asta. Pã da, cã sã plictisea şi plus cã dã şi mai bine la activitate. Mai dai un interviu, te mai recunoaşte altu pe stradã, te mai salutã, de astea.
Acuma, dacã fãcu nea Cîrjan treaba asta, ãi di la PMP zisãrã sã nu rãmanã mai prejos şi sã reorganizarã. Mai bine zis sã reorganizarã dupã dezorganizare, cã primu’ lor obiectiv fu sã stabileascã liniştea în organizaţie, probabel dupã principiul – Ultimul stinge şi lumina!
Între timp, noi ne trezirãm cã în curând nu o sã mai avem meciuri pe stadionul municipal, cã oltenii noştri di la Craiova o sã joace pe stadionu’ lor al nou şi mai frumos ca al nostru şi noi o sã ne uitãm la meciuri numai la televizor. Pã da, cã dacã echipã nu avem, pãnã acuma ne bucuram de ale gorjenilor şi craiovenilor. Între timp sã face şi la Târgu Jiu stadion european, aşa cã noi rãmãsãrãm cam cu buza umflatã. Şi cicã pãnã nu o sã vinã investitoru’ şi sã îşi bage banii în echipa localã, nici nu o sã mai avem fotbal la Severin. Şi pe bunã dreptate, cã la cât costã o echipã, nici cã avem noi un Gigi Becali. Da fiecare cu oile lui.
Pãnã sã avem noi echipã, ai noştri fac echipã de furat peste hotare. Pã da, cã ne mai fãcurãm odatã de râs, cã unii de-ai noştri furã prinşi la furat de panouri fotovoltaice. Probabel le era teamã cã nu o sã aibe cãldurã iarna asta şi zisãrã sã sã asigure din timp. Nu ştiau cã sã anunţã cã gata, intrã cãldura în calorifere şi Guvernu plãteşte. Şi iarna asta. Iarã iarna viitoare, om mai vedea.
Şi dacã pi la noi pi la oraş o sã fie cum o sã fie, pin judeţ nu sã ştie cine şi cum face deszãpezirea. Cã vã mai zise Sucã, pãnã acuma nu sã înghesui nimeni sã dea cu lopata iarna asta, bag samã fiecare o sã fie pe cont propriu. Ei aş, o sã sã gãseascã cineva sã ia contractu, pe situaţie de urgenţã, la prima zãpadã, staţi liniştiţi.
Da, pãnã la prima zãpadã, venirã iarã vânturile şi începurã sã zboare elemente de construcţie. Pe lângã acoperişurile unor blocuri, fãcute fãrã autorizaţie, începurã sã devinã planoare şi siglele unor hypermagazine. Asta aşa ca sã le dea de lucru celor di la ISU şi ar fi bine dacã n-ar fi degeaba. Mãcar o cafea, ceva, acolo.
Pãi dacã bogãtanii nu dau, ne dã nea Petre Daea, sãptãmânal, aşa ca sã nu-şi iasã din obicei şi sã nu-l uitãm. Da, ne dã pe mâna ciobanilor sã conducã Republica Ciobania, ca sã scãpãm de boii care sunt în fruntea ţãrii, doar pentru ei.
Cam aşa face şi nea Şerban Nicolae, senatoru social-democrat, care a fost şi parlamentar de Mehedinţi şi care ţânu neapãrat sã iasã în evidenţã cu o mare tâmpenie. Auzi la ‘mnealui, cicã partizanii anticomunişti au slãbit rezistenţa României şi nu meritã nicio recunoştiinţã. Pãi prostii din astea se spuneau doar pin tagma KGB-iştilor şi unii cunoscãtori zâc cã nea senatoru’ ar fi cetit suficient în domeniu. Mai ştii!
Aşa cã, pãnã data viitoare, hai sã fiţi iubiţi şi optimişti!



