Dupã ce au ratat calificarea în Liga Elitelor, elevii pregãtiţi de Marian Brihac au un parcurs perfect în seria a VII-a regionalã a Campionatului Naţional de fotbal rezervat juniorilor U19. Dupã 5-2 cu Ripensia Timişoara şi 1-0 cu ASU Politehnica Timişoara, CSS Drobeta Turnu Severin s-a impus cu 3-2 în deplasarea de la Caransebeş.
Conduşi cu 2-0 la începutul reprizei secunde, severinenii au întors rezultatul prin Adrian Burcu (53) şi Mari Florea (85, 90). Etapa viitoare, CSS Drobeta Turnu Severin va juca, pe propriul teren, cu CSS Lugoj, meciul fiind programat sâmbãtã, de la ora 12:00, pe Stadionul Municipal. Cu CSS Caransebeş, echipa severineanã a jucat în formula: Virgil Tãnãsie – Ionuţ Mitroi, Florin Bohoru, Iulian Albei (70 Andrei Sãrãcin), Cãtãlin Rupa – Mari Florea, Daniel Mangu (65 Vasi Talpã), Ionuţ Rupa, Ionuţ Amzulescu (68 Dragoş Lohon) – Adrian Gâdea – Adrian Burcu (72 Robert Fãinişi).
În schimb, juniorii U17 de la CSS Drobeta Turnu Severin au suferit o nouã înfrângere drasticã, în liga Elitelor. În etapa a III-a din Seria Vest, elevii lui Mihai Caliţoiu au fost învinşi cu 6-1, în deplasare, de Ardealul Cluj şi se aflã pe ultimul loc. Sâmbãtã, de la ora 14:00, severinenii vor întâlni Viitorul Cluj, pe teren propriu.


