25 OCTOMBRIE – ZIUA ARMATEI DIN ROMÂNIA

               Prefectul judeţului, Nicolae DRÃGHIEA, alãturi de domnul Aladin GEORGESCU – preşedintele Consiliului Judeţean Mehedinţi, Andrei STÃNIŞOARÃ subprefectul judeţului, viceprimarii municipiului Daniel CÎRJAN şi Cornel FOLESCU, şi şefii instituţiilor militare şi civile din judeţul nostru au participat la festivitãţile prilejuite de  ZIUA ARMATEI DIN ROMÂNIA.

La ceremonialul militar organizat au mai participat reprezentanţi ai administraţiei publice locale, asociaţiilor cadrelor militare în rezervã şi în retragere, precum şi invitaţi ai asociaţiilor militare similare din Republica Serbia.

În cuvântul sãu, prefectul Nicolae DRÃGHIEA a elogiat rolul de excepţie jucat de armatã în istoria României şi a arãtat ataşamentul şi respectul faţã de armatã prin urmãtoarele cuvinte: “Îmi exprim întreaga preţuire pentru militarii în rezervã şi în retragere, pentru toţi cei care au servit şi servesc cu credinţã şi onoare patria şi poporul român. Omagiem cu acest prilej memoria militarilor români care şi-au dat viaţa sau au fost rãniţi în cadrul misiunilor desfãşurate sub egida NATO, ONU şi a celor de tip coaliţie”.