Sucã şi nea primarele di la mall, Tanţa, luna şi bairamu şi bloggerii di la Mediu

               Mã nepoate, veni la mine al lu Zbanghiu, sã-mi spunã cã îl vãzui pe nea primaru di la Strehaia cu paporniţa pin oraş. Îl vãzu pin oraş, da nu pin oraşu nostru, pin alt oraş, pi la capitala Olteniei, pi la oraşu banului Mihai. Pã da, avea nea primaru paporniţã Zara, pesemne sã dusasã sã sã înnoiascã. Acuma, al lu Zbanghiu zisã cã nu ar fi bãgat de seamã, dacã nu sã gândea cã nea Giura ar fi trebuit la ora respectivã sã cam fie pi la serviciul pentru care l-au votat strehãienii. Cã tare are nevoie Strehaia de schimbãri, da sã pare cã nici de data asta n-au nimerit-o. Pã da, cã în afarã de niscaiva fonduri di la centru, nimeni n-a vãzut o strategie de dezvoltare, vreun plan viabil, ceva. Da cum a trecut deja un an şi mai bine din actualu mandat, ca mâine mai trec doi şi jumate. Mai ales când mai faci câte un drum, douã, trei pi la mall, la câteva sãptãmâni. Poate între douã deplasãri, n-ar fi rãu sã sã aplece şi asupra disperãrii unor strehãieni de strada Republicii, care sã vor trezi cu o staţie GPL lângã casele lor, pentru cã un mîndruţ  are… putere de convingere. Pãi numai ce au scãpat de staţia PECO din centru’ urbei şi acu dau de altã dandana.

Mã fraţilor, mã severinenii mei, dupã ce plecã al lu Zbanghiu, mã pomenii cu Tanţa lu Pecingine, cã veni sã sã plângã. Pã ce pãţişi mã, ce pãţişi?! Pã bine, mã nea Mãrine, abia sã terminã un bairam şi începe altu?! Mai bine de unu pe lunã, pã cum aşa, cum aşa?, întrebai io. Şi îmi spusã care e daravela. Cicã trebuie severineanu sã sãrbãtoreascã iarã, vrea, nu vrea, fro patru zile, de data asta cu Festivalu Pastramei şi Mustului. Acuma sã faci zaiafet de ãsta 4 zile, taman în plin sezon de muncã, într-un oraş unde şi aşa locurile de muncã sunt mai rare ca platanii lu nea Gherghe, zãu cã nu prea ştiui cum sã o împac pe Tanţa. Da dacã tanti organizatoarea spune cã e bine sã sã facã patru zile bairam pe Crişan, severinenii sã plãteascã. Da or ştii ei mai bine ce fac şi cum, numai a mici sã miroasã.

Mã nepoate, venirã reprezentanţi di la câteva ambasade, care merg pin toatã ţara, di la Dãbuleni la Topoloveni, printr-un proiect iniţiat de un grup sociologic, ca sã vadã potenţialu nostru. Acuma, cât o investi Tunisia în Severin şi Mehedinţi, o sã vedem. Da pãnã atuncea, sã vedem ce facem, cã vine iarna şi cicã nu sã încurcã mai nimeni sã sã ocupe de deszãpezirea judeţului, când o veni zãpada. Zisã nerodu de Sucã cã la el pe stradã nu e nevoie, cã şi-a luat anu trecut douã lopeţi şi una i-a rãmas întreagã şi sã descurcã. Aşa cã pe Sucã sã-l scadã din programu de deszãpezire, cã poate aşa sã mai înduplecã neşte afacerişti de bine şi sã ocupã ei de drumuri. Pin încredinţare directã, se ştie!

Acuma, mã fraţilor, sã vezi dandana pi la Agenţia pentru Protecţia Mediului Mehedinţi. Pã da, cã deveni un funcţionar public de pe acolo mare blogger şi mare cunoscãtor de toate cele (vezi foto), încât sã caute nod în papurã pi la toţi, ba şi pi la instituţia care îl plãteşte. Acuma, ori angajaţii instituţiei nu ştiu legea funcţionarilor publici, ori nea directoru e strãin de unele încãlcãri ale deontologiei de cãtre unii subordonaţi.

Iarã în rest, pi la noi pi la Severin pe aicea, bucuroşi le-om duce toate, dacã ar merge mai bine. Mai bine ca înainte.

Da pãnã data viitoare, hai sã fiţi iubiţi şi optimişti!