Primãria municipiului Drobeta Turnu Severin a gãzduit un forum diplomatic

               Primarul Municipiului Drobeta Turnu Severin, Marius Screciu, a fost gazda unui forum diplomatic la care au participat ambasadori din mai multe state în vederea identificãrii partenerilor externi pentru proiecte de investiţii

În perioada 16 – 18 octombrie a.c., prin programul internaţional de promovare a nevoilor de investiţii, ROMANIAN INVESTMENT ZOOM 2017 – 2018, Primãria Drobeta–Turnu Severin a primit delegaţia externã formatã din ambasadorii şi reprezentanţii a cinci ambasade din Belarus, Tunisia, Cehia, Polonia şi Republica Moldova.

Prima întâlnire a delegaţiei externe cu autoritãţile locale a avut loc în Sala Mare de Şedinţe a Palatului Administrativ din municipiul Drobeta Turnu Severin. La întânire au participat Prefectul de Mehedinţi, Nicolae Drãghiea, precum şi Preşedintele Consiliului Judeţean, Aladin Georgescu alãturi de reprezentanţi ai industriei şi agriculturii locale.

Timp de douã zile au avut loc vizite de lucru în teren la cei mai importanţi operatori economici din Drobeta Turnu Severin. Membrii delegaţiei externe au vizitat fabrica de cablaje electrice auto, fabrica de celulozã şi hârtie, precum şi fabrica de vagoane  şi şantierul naval. A urmat o vizitã de lucru în sectorul agricol din Mehedinţi, precum şi vizitarea principalelor obiective turistice din Drobeta Turnu Severin, în vederea unor colaborãri concrete pentru investiţii.