Salvãm „Grãdina Publicã”!

               În cadrul parteneriatului dintre Muzeul Regiunii Porţilor de Fier şi Şcoala “Constantin Negreanu”, marţi, 17 octombrie a avut loc lecţia interactivã “Salvãm Grãdina Publicã!”.

Acţiunea a avut loc la Pavilionul Multifuncţional, dupã ce, la sfârşitul sãptãmânii trecute elevii au mers, împreunã cu muzeografii Secţiei de Relaţii Publice, Marketing Cultural şi Pedagogie Muzealã, în parcul “Dragalina”- fosta Gradinã Publicã unde au colectat materiale vegetale.

Activitatea educaţionalã a constat în conştientizarea elevilor cu privire la  importanţa a 5 arbori (platan, chiparos de baltã, Ginkgo biloba, castan sãlbatic şi castan domestic), existenţi în cel mai vechi parc al Severinului.

Copiii au citit curiozitãţi despre aceşti copaci şi prin joc au transmis mesaje de ocrotire pentru aceştia.