Mã nepoate, sã vezi şi iarã sã nu crezi, pãnã nu pãţeşti. Pã sã vezi ce pãţi Sucã la staţia OMV Strehaia. Sã ducea Sucã pãnã la Craiova şi sã opri cu maşina la OMV-ul di la intrarea în oraşu lu’ nea primarele Giura şi a lu’ prinţu Leo, adicã la Strehaia. Intrã Sucã, luã un suc şi o cafea şi vru sã afle dacã staţia are şi vreo toaletã, ceva, cã îl cam trecea. Are, rãspunsã vânzãtoarea, da are drept de folosinţã numai cine alimenteazã cu carburanţi. Auzi vorbã, de parcã ar fi dat cafeaua gratis. Pai n-am alimentat, cã nu am nevoie deocamdatã, altãdatã am alimentat şi nu am folosit toaleta, da acuma am fãcut cumpãrãturi. Nu şi nu, cã aşa e ordin di la şefi. Or fi zis şefii di la OMV Petrom sã nu sã ducã clienţii la toaletã, decât dacã fac şi plinu?! Sucã zisã cã nu crede, da face o verificare şi vã spune.
Mã fraţilor, începu şcoala şi abia îl trezirãm pe al lu’ Zbanghiu al mic, cã zisã cã el mai stã o sãptãmânã în vacanţã, cã vrea sã sã facã politician de opoziţie. Şi n-ar fi mare mirare, dupã cum ajunsãrã unii la deschiderea şcolilor cu ochii mici, semn cã fu pornirea cam grea. Acuma e drept cã şi ãlor di la putere le cam detea soarele în ochi, da sã descurcarã, cã steterã într-o dungã. Una peste alta, îşi adusãrã toţi aminte cum era în clasa întâi şi cât au fãcut domniile lor pentru învãţãmântul mehedinţean.
Numai nea Daea, nu zisã nimica de şcoalã, cã ‘mnealui era ocupat cu jambonu. Pã da, cã uitai sã vã spui mai la început, cã înfuleca nea Daea din portbagaju unei maşini de ziceai cã îl ţin nemâncat pin Ministeru’ Agriculturii. Nici nu apucã omu sã scoatã douã vorbe, cã probabil era prea bun jambonu de porc. Acuma nu ştim dacã nea Daea trãdeazã oaia, ori sã pusã pe promovat ambele animale.
Mã fraţilor, acuma ştim cã pi la Hidroserv nu stau lucrurile prea bine şi s-ar putea sã sã cam termine cu jucãria asta fãcutã numai sã cãpuşeze la început şi care acuma abia rãsuflã, da consecinţele sã vãd acuma. Pã ete, un scafandru care s-a bãgat aproape de fundu barajului de la Hidrocentrala Porţile de Fier 1 era s-o pãţeascã, cã cicã nu ar fi avut echipament corespunzãtor. Asta în condiţiile în care, acum neşte ani, Hidroserv a achiziţionat o barocamerã de vreun milion de euro pentru 5 scafandri. Da nu au specialist sã o foloseascã. Bunã treabã, da de mântuialã, nu-i aşa, nea Mãrculescule?! Pãi dacã tot le ai adus sculã de sculã, dãle şi manualu’ de utilizare cã mor oameni nevinovaţi, sau poate asta sã vrea. C-aşa e pi la noi!
Şi dacã tot vorbirãm de obiceiurile de pi la noi, revenim la Casa Judeţeanã de Pensii Mehedinţi, unde treaba merge din rãu în mai rãu. Sunt dosare nesoluţionate de luni de zile. Oamenii nu mai au din ce trãi, cã n-au unde sã sã mai împrumute, iar alţii aşteaptã ca mortu’ colacu, cã nu sã ştie dacã mai apucã zîua când vor primi prima pensie. Iote, le oferim, azi, douã example lucrãtorilor şi şefilor di la Pensii: cererile cu numerele de înregistrare 18356 din 24 iulie 2016 şi, respectiv, 20537 din 5 iulie 2017. Chiar nu sã mai ezixtã umanism, responsabilitate, la aceastã instituţie publicã?! Promitem sã mai revenim şi cu alte exemple.
Şi apropo de nenorociri de astea. Fu vijelia asta ultima pin Severin şi fãcu ceva strãcãciuni pi la acoperişuri, cã le luã pe sus, sã mai sparsãrã neşte geamuri, da problema e mai mareee. Pã da, cã acuma ceva vreme s-au tot refãcut acoperişurile, numai cã s-ar fi fãcut cam fãrã autorizaţie, fie cã a fost vorba de banii strânşi de asociaţiile de locatari, fie cã a fost vorba de bani publici. Acuma se impune o comisie de verificare, cã dacã sã întâmplã vreo nenorocire e prea tâziu. Şi asta ar mai lipsi. Aia e cu lucrãrile astea fãcute dupe interese. Şi nu sunt singurele exemple, da om mai vorbi despre ele şi data viitoare.
Pãnã atuncea, hai sã fiţi iubiţi şi optimişti!


