* A început noul an de învãţãmânt. Cu aceleaşi probleme, ce tind sã se eternizeze în sistem, cu aceleaşi emoţii curate, încercate mai ales de cei care pãşesc pentru prima datã pragul şcolii, cu acelaşi sentimentalism greţos din urãrile reciproce pe care şi le fac tot felul de cetãţeni, cu retorismele, la fel de greţoase, ale autoritãţilor locale şi ale politicienilor de circumstanţã, cu limba de lemn cariat a comunicatelor ministeriale, cu, cu…Cu-cu!. Cu toţii şi-au fãcut datoria, cu toţii sunt, nu-i aşa, gata “pentru un nou început” şi pentru a “asigura condiţii cât mai bune de pregãtire elevilor”, bla, bla, bla… În realitate, dincolo de unele faţade mai arãtoase, mai scoase la luminã, prin şcoli nu este chiar o atmosferã dãtãtoare de optimism, aşa cum suntem lãsaţi sã credem de factorii responsabili. Dar despre aceste lucruri nu se prea vorbeşte în aceste zile, fiindcã, deh, stricãm poezia şi solemnitatea momentului…
* Pentru cã tot vorbim de învãţãmânt, sã semnalãm prezenţa ex-inspectorului şcolar general al judeţului Mehedinţi, prof. dr. Mirela Pintea-Enea, la Galaxy TV, în studioul emisiunii Tribuna Societãţii civile, unde a demontat convingãtor, cu argumente greu de contestat, motivaţia Ministerului Educaţiei privind revocarea sa din funcţie. Pertinente au fost şi observaţiile sale asupra situaţiei generale din învãţãmântul mehedinţean, ca şi acelea referitoare la sprijinul primit din partea autoritãţilor locale. Mirela Pintea-Enea s-a declarat, în respectiva emisiune, o victimã a jocurilor şi intereselor politice. Din pãcate, domnia-sa nu a reuşit sã clarifice suficient acest aspect deosebit de important. Pãrerea noastrã? D-na Pintea-Enea a ajuns inspector de specialitate la ISJ Mehedinţi în anul 2012, când, conform propriilor declaraţii, era „simpatizant PSD”. A fost, succesiv, cu delegaţie, inspector şcolar general-adjunct şi inspector şcolar general, iar, din 2015, este inspector şcolar general plin, dupã ce a câştigat convingãtor concursul pe funcţie, cu un plan de management pentru patru ani. Acum, cu o motivaţie subţire, dacã nu de-a dreptul ridicolã, partidul pe care dumneaei zice cã l-a simpatizat a revocat-o din funcţie. Tare de tot! Prin urmare, având în vedere motivarea penibilã a revocãrii, Mirela Pintea-Enea a cãzut la mijlocul unui ocult joc de interese locale între douã (sau chiar trei) facţiuni politice (aripioare) ale PSD, care, într-un fel sau altul, au cãutat sã-şi impunã punctul de vedere în ceea ce o priveşte, la nivel central. Au câştigat cei care o contestã. Cine ar fi vârful lor de lance? Aici, d-na Pintea-Enea nu a avut nicio ezitare: dl prefect de Mehedinţi, Nicolae Drãghiea, cu care dumneaei a spus cã este în proces, pe motiv de insultã. Despre cei care o susţin, Mirela Pintea-Enea a spus cã sunt colegii de meserie, profesorii adicã, dar şi pãrinţii şi elevii din Mehedinţi. Evident, folclorul politic local avanseazã nişte nume, dar, din moment ce Mirela Pintea-Enea nu a dorit sã confirme nimic în acest sens, nici noi nu vom da drumul supoziţiilor. Oricum, Mirela Pintea-Enea a acţionat în judecatã Ministerul Educaţiei pentru caracterul abuziv al revocãrii sale şi, dupã modesta noastrã pãrere, are toate şansele sã câştige şi sã revinã acolo de unde a plecat.
* Sigur, în legãturã cu Mirela Pintea, mai rãmân cãteva lucruri de elucidat, dacã avem în vedere direcţiile de atac ale campaniilor politice şi de presã declanşate împotriva ei în ultimii ani. Mergând pe linia logicii comune, dacã acele acuzaţii s-ar fi verificat, fie şi într-o foarte micã mãsurã, Mirela Pintea ar fi fost “zburatã” de mult din funcţie, fãrã precauţii sau menajamente. Aşa, însã, „meciul” se joacã…
* Adrian Bidilici a renunţat la funcţia de manager al postului Tele2 Drobeta. Este o pierdere pentru presa localã, indiferent de pãrerea unora sau altora despre el sau de motivele demisiei sale, cu atât mai mult cu cât, o revenire a sa în zona mass media nu se anunţã a se petrece prea curând. Pãcat!
* Continuã schimbãrile, remanierile sau cum vreţi sã le ziceţi în Guvernul Mihai Tudose. Mihai Fifor (absolvent de filologie, un fel de jolly-jocker în PSD, de bãiat bun la toate, cu alte cuvinte) a fost numit ministru al Apãrãrii, în locul lui Adrian Ţuţuianu, care, se pare, a fluierat în bisericã iar partenerului strategic fluieratul i-a sunat fals, iar unul, Gheorghe Şimon pre numele lui, i-a luat locul, la Ministerul Economiei, aceluiaşi om bun la toate, Mihai Fifor! Doamne, aşa ceva?! Ceea ce este şi mai nostim – toţi remaniaţii ãştia, atunci când sunt instalaţi în post, fac figurã de mari specialişti, de oameni în care partidul are încredere, iar când, peste o lunã, douã sau trei, sunt schimbaţi, „n-au avut expertizã, experienţã etc” sau nu au aplicat corespunzãtor programul de guvernare. Bãi aceştia, voi aţi câştigat alegerile ca sã guvernaţi, nu sã jucaţi morişca, ţintarul sau leapşa pe ouate la Palatul Victoria!
* Echipa mea de suflet, Real Madrid, dupã un sezon excelent, în care a câştigat cam tot ceea ce se putea câştiga, merge şchiopãtând în campionatul spaniol, dupã numai trei etape fãcând deja douã remize pe teren propriu şi lãsându-le rivalilor de la Barcelona, aproape gratis, un avans de patru puncte în clasament. Dar, dacã nu ne-ar produce asemenea şocuri, probabil cã nu ar fi ei. Asearã, madrilenii au debutat în noua ediţie a UEFA Champion’s League, pe teren propriu, într-un meci cu ciprioţii de la Apoel Nicosia. Când ziarul nostru va fi în chioşcuri, joi dimineaţã, vom şti rezultatul acestui meci. Sper sã nu avem parte de o… surprizã!


