BUTUŞINÃ, GENERAL DE TRANZIŢIE

               Mare vânzolealã şi mare curiozitate dupã ce Inspectoratul Şcolar Judeţean Mehedinţi a fost decapitat de ministrul Educaţiei! Cine îi va lua locul controversatei Mirela Pintea? Încã nu se ştie rãspunsul la aceastã întrebare, dar se poate spune cã inspectoratul are acum un cap, ce-i drept, pus provizoriu pe locul rãmas vacant. Inspectorul general adjunct Marian Butuşinã a preluat, începând de miercuri, conducerea Inspectoratului Şcolar din Mehedinţi şi va coordona activitatea pânã când ministerul va decite succesorul Mirelei Pintea Enea.

Nu demult, Mirela Pintea Enea a zburat din funcţia de inspector general al Inspectoratului Şcolar Judeţean, fiind demisã de ministrul Educaţiei. Postul rãmas vacant a fost scos la concurs, iar pânã la data limitã cerutã s-au înscris la concurs un numãr de 5 candidaţi. Din pãcate, numele noului şef al învãţãmântului mehedinţean nu a fost încã decis de mai marii din educaţia româneascã, care, cel mai probabil, nu au reuşit sã ajungã la un consens politic în acest sens. Pânã una alta, pentru cã ne aflãm într-o perioadã delicatã, la începutul unui an şcolar şi cu multe probleme de rezolvat, ministerul a decis cine va conduce inspectoratul pânã la numirea unui nou şef. Luni seara, ministerul a dispus ca inspectorul general adjunct Marian Butuşinã sã devinã general interimar, pânã la noi ordine.

Contactat telefonic, purtãtorul de cuvânt al Ministerului Educaţiei Naţionale nu a vrut sã ne spunã cine s-a înscris la concursul pentru postul de inspector şcolar general, ci doar cã s-au înscris 5 persoane. Surse credibile ne-au dezvãluit, însã, cã ar fi vorba de: Daniela Ghimeş, Cristinel Degeratu, Alin Tomoiescu, Vicã Ungureanu şi, desigur, Marian Butuşinã.

Prima zi, prima gafã

   De altfel, prima zi de domnie a lui Marian Butuşinã a adus şi prima gafã de proporţii. În ziua în care la Mehedinţi a fost lansatã o campanie naţionalã de prevenire a consumului de canabis, intitulatã sugestiv „POT ALTFEL!”, noul „general” nu a trimis pe nimeni la întâlnire. Printre partenerii naţionali ai acestei importante campanii se numãrã atât Ministerul Educaţiei Naţionale, cât şi Ministerul Tineretului şi Sportului. Dacã la lansarea de la Centrul Antidrog Mehedinţi au venit reprezentanţii Direcţiei Judeţene de Tineret şi Sport, voluntari şi profesori, dar şi prefectul judeţului, cei de la Inspectoratul Şcolar Judeţean nu s-au deranjat sã trimitã un reprezentant. Prea puţinã importanţã are, se pare, pentru şefimea din Inspectoratul Şcolar o campanie dedicatã tinerilor şi viitorului acestora. Prefectul Nicolae Drãghiea a taxat prompt nepãsarea Inspectoratului Şcolar. „Nu-i mai aşteptaţi pe cei de la inspectorat! Inspectoratul Şcolar nu vine, pleacã!” – a spus prefectul