CSS Drobeta, la cel mai bun tur din istorie!

Echipa de fotbal a Clubului Sportiv Şcolar din Drobeta – Turnu Severin traverseazã cea mai bunã perioadã de la înfiinţare. Sub conducerea lui Marian Brihac, juniorii A au încheiat fãrã înfrângere turul seriei a V-a din cadrul Campionatului Naţional Republican, dupã ce în ultima etapã au dispus cu 5-3 (4-1) de LPS Banatul Timişoara. În meciul de pe Stadionul Termo, Andrei Laurenţiu Sãrãcin (3 g), Mãdãlin Lãcustã şi Costi Bãlãceanu au marcat golurile echipei severinene, care a bifat cea de-a X-a victorie stagionalã. Astfel, CSS Drobeta a încheiat, în premierã, un tur de campionat fãrã înfrângere.
“Am câştigat clar jocul, chiar dacã diferenţa la final a fost doar de 2 goluri. Am fãcut o primã reprizã de senzaţie. Am condus cu 4-1 la pauzã. Am fãcut pur şi simplu spectacol. În partea secundã bãieţii au mai redus din turaţie, am mai fãcut şi eu câteva înlocuiri şi am pierdut practic reprizã cu 2-1. Important e cã am terminat turul fãrã înfrângere. Am fãcut un singur egal, cu Hunedoara, dar am fi meritat sã câştigãm şi acel joc. Avem golaveraj 41-9! E cel mai bun sezon al clubului din istorie. Sper sã avem şi un retur la fel de reuşit şi sã jucãm anul viitor în Liga Elitelor. Pânã pe 6 decembrie, FRF a stabilit sã se joace şi douã etape din cadrul returului”, a explicat Brihac.
Sâmbãtã, de la ora 12, pe Stadionul Termo, în prima etapã a returului, echipa sa va întâlni ASFC Frontiera Drobeta, de care a dispus în tur, pe acelaşi teren, cu scorul de 7-0. Cu LPS Banatul, CSS Drobeta a jucat în for-mula: Filip – Vãcuţã, Bãlãceanu, Ciobanu, Paulescu – Lãcustã, Saizu, Dumangiu, Cornea – Mangu şi Sãrãcin, iar pe parcus au mai intrat Vãtuiu, Şeicaru, Coadã, Bãzãvan şi Portaru.
Rezultate decise la comisii
Majoritatea partidelor din cadrul etapei a XII-a a Ligii a IV-a şi a V-a Mehedinţi au fost decise de Comisia de Disciplinã a Asociaţiei Judeţene de Fotbal. Pe teren, meciul AS Dunãrea Gruia – CS Pandurii Cerneţi s-a încheiat egal, scor 1-1, dar liderul Ligii a IV-a a contestat identitatea unui jucãtor al echipei-gazdã şi a câştigat meciul cu 3-0, la “masa verde”.
Tot la comisie a fost decis şi rezultatul din derby-ul CS Strehaia – AS Corcova, întrerupt în minutul 53, la scorul de 1-1, dupã ce echipa-oaspete a pãrãsit terenul de joc, în momentul în care arbitrul a dictat penalty în favoarea gazdelor.
Surpriza rundei s-a înregistrat la Cãzãneşti, unde ocupanta locului al III-lea, Recolta Dãnceu, n-a izbutit decât o remizã pe terenul “lanternei roşii” AS Coşuştea. Deşi cele douã combatante erau despãrţite de 17 puncte, ultima clasatã a fost mereu în avantaj. La începutul reprizei secunde, gazdele conduceau cu 3-1, dar s-au vãzut egalate în prelungiri. Cele mai puţine goluri s-au marcat la Şimian, unde CS Viitorul Cujmir a învins AS Viitorul din localitate cu scorul de 1-0.
În derby-ul rundei din Liga a V-a, AS Dunãrea Hinova s-a impus cu 3-2 (3-0) la Vrata şi s-a distanţat la 4 puncte de învinsa sa. La Oprişor, liderul Real Vânju Mare n-a reuşit decât o remizã şi aceea obţinutã în prelungiri, dar echipa antrenatã de Nistor Poianã a constestat identitatea unui jucãtor advers şi a câştigat meciul cu 3-0, la “masa verde”.
La comisie s-a mai stabilit rezultatul partidei Viitorul Floreşti – Unirea Gârla Mare. Gazdele s-au impus pe teren cu scorul de 3-0, dar au pierdut jocul dupã ce n-au putut demonstra identitatea a doi dintre jucãtorii utilizaţi. Partida CS Dunãrea Pristol – AS Inter Salcia s-a încheiat încã de la pauzã. La scorul de 1-1, oaspeţii au invocat jocul dur al gazdelor şi au refuzat sã mai iasã de la cabine ca sã continue jocul, astfel cã au pierdut partida cu 3-0. Tot la “masa verde” a câştigat şi AS Inter Crãguieşti meciul cu AS Speranţa Punghina, dupã ce oaspeţii nu s-au prezentat. În schimb, nou-înfiinţata AS Ghiciulescu Hinova n-a dezonorat competiţia şi a fãcut deplasarea la Broşteni, dar pierdut jocul cu 3-2, dupã ce la pauzã conducea cu 2-1.