Podium neschimbat în Liga a V-a

Podiumul Ligii a V-a Mehedinţi a rãmas neschimbat dupã disputarea etapei a XI-a. Învingãtoare cu 2-0 în derby-ul cu Viitorul Floreşti, Real Vânju Mare şi-a pãstrat fotoliul de lider. Echipa antrenatã de Nistor Poianã a controlat jocul de pe Stadionul “Victoria” şi a marcat prin Cristian Dumbravã (‘52) (foto) şi Adrian Nicola (‘84). Floreştiul, lider în urmã cu 2 runde, a bifat astfel al doilea eşec consecutiv şi s-a depãrtat la 4 puncte de actuala ocupantã a primului loc. La egalitate de puncte cu Real Vânju Mare, dar golaveraj inferior, se aflã Dunãrea Hinova, care a dispus cu 7-2 de Voinţa Oprişor, dupã ce la pauzã avea avantaj minin. Iulian Stãiculescu (‘17), Adrian Şelãu (‘45, ‘62, ‘72, ‘90), Octavian Balaci (‘57) şi Sorin Toma (‘83), respectiv Sorin Flori (‘37) şi Nicolae Muscu (‘73) au fost marcatorii meciului cu cele mai multe goluri din aceastã rundã. Cu 7-1 s-a impus Voinţa Vrata la Punghina, prin reuşitele lui Costel Pontu (‘21, ‘74), Viorel Pontu (‘23, ‘39, 58), Andrei Dragomir (‘32) şi Adrian Ştefan (‘64), respectiv Viorel Degetaru (‘84).
Dupã acest nou succes, Vrata şi-a pãstrat locul de pe ultima treaptã a podiumului, la un punct sub lider. Pe 5 se aflã Unirea Gârla Mare, care a învins Ştiinţa Broşteni cu 6-0. Teodor Ţogoe (‘3, ‘18), Dan Stoianovici (‘37), Doru Rãdoi (‘57), Mãdãlin Opran (‘68) şi Alexandru Dumitru (‘89) au fost marcatorii din raportul de joc. Mult mai echilibrat a fost meciul de la Salcia, unde AS Inter din localitate a trecut de AS Inter Crãguieşti cu scorul de 2-1, prin golurile lui Sorin Tomescu (‘39, ‘77), respectiv Marius Brãbete (‘70). Singura remizã a rundei s-a înregistrat la partida AS Corlãţel – Dunãrea Pristol, scor 1-1. Oaspeţii au condus la pauzã prin reuşita lui Marian Erceanu (‘10), iar Gheorghe Creţu (‘77) a adus un punct gazdelor.