Permutãri pe podium, în campionatul judeţean

AS Corcova şi Recolta Dãnceu au fãcut rocada în clasamentul Ligii a IV-a Mehedinţi, dupã rezultatul direct din etapa a VIII-a. Învingãtoare cu 3-2, vicecampioana sezonului trecut a urcat pe locul secund, la patru puncte sub liderul Pandurii Cerneţi, cu care va juca etapa viitoare, pe propriul teren. În deplasarea de la Corcova, Recolta s-a impus în prelungiri. Dupã 0-0 la pauzã, oaspeţii, deşi se aflau în inferioritate numericã, au deschis scorul în minutul 72, dar gazdele au întors rezultatul în urmãtorul sfert de orã. Recolta a egalat în minutul 89 şi a dat lovitura decisivã în prelungiri. Fãrã istoric a fost meciul liderului Pandurii Cerneţi, care a dispus cu 5-1 de Coşuştea Cãzãneşti. Cu acelaşi scor a învins şi CS Strehaia pe debutanta Viitorul Şimian, care, la fel ca AS Coşuştea, a rãmas cu un singur punct dupã 8 jocuri.
În derby-ul din Liga a V-a, Real Vânju Mare s-a impus cu 5-1 în deplasarea de la Unirea Gârla Mare şi a urcat pe locul secund. Condusã cu 1-0, în minutul 6, echipa gazdã, care începuse meciul cu opt jucãtori, dupã ce n-a putut demonstra identitatea mai multor componenţi, a reuşit sã egaleze, peste un sfert de orã, dar n-a mai fãcut faţã ritmului în repriza secundã şi a pierdut la o diferenţã de patru goluri. Dupã acest eşec, Gârla Mare a coborât, de pe primul loc, tocmai pe 5 în clasament. În fruntea ierarhiei a trecut Viitorul Floreşti, care a dispus cu 6-2 de Inter Salcia. E pentru prima datã de la înfiinţare, din 2009, când echipa din Floreşti ocupã fotoliul de lider!
Dupã rezultatele din etapa a VIII-a, pe ultima treaptã a podiumului a revenit Dunãrea Hinova, care a câştigat cu 4-2 derby-ul local cu AS Ghiciulescu Hinova. Pe patru a urcat Voinţa Vrata, prin victoria la limitã cu Dunãrea Pristol. Celelalte douã jocuri ale rundei nu s-au disputat, deoarece Speranţa Punghina nu s-a prezentat la Broşteni, iar Voinţa Oprişor n-a asigurat asistenţã medicalã la meciul cu AS Corlãţel.