Lepãdat a prins douã medalii de aur

Deşi practicã atletismul de mai puţin de trei ani, mehedinţeanul Valentin Dãnuţ Lepãdat a cucerit douã medalii de aur la Campionatul Naţional pentru juniori III. La Cluj-Napoca, sportivul legitimat la CSS Drobeta a câştigat autoritar ambele probe la care a participat. Dacã la 3.000 metri a trecut linia de sosire dupã 9:28:12 minute, devansându-l cu mai bine de 5 secunde pe ocupantul locului secund, elevul pregãtit de Marin Istrate s-a impus mult mai categoric la 2.000 m obstacole, cursã pe care a încheiat-o în 6:34,39 minute, timp cu aproape 17 secunde mai bun decât urmãtorul clasat! Medaliile de la sfârşitul sãptãmânii trecute sunt primele de aur pentru Lepãdat, care anul trecut obţinuse argintul. “Sunt foarte bucuros pentru cele douã medalii. Sunt primele de aur pentru mine. Mi-aş fi dorit sã dobor şi un record naţional, dar nu am avut un adversar care sã mã determine sã forez mai mult pe ultima turã. Practic, am alergat de unul singur”, a declarat sportivul originar din comuna Izvorul Bîrzii.
Ceilalţi atleţi de la CSS Drobeta, prezenţi la Naţionalele din Ardeal, n-au reuşit sã aducã medalii. Dacã Doiniţa Victoria Hamat s-a clasat pe locul al V-lea la 2000 m obstacole, Silviu Gheorghe Matei a încheiat cursa de 1500 m pe poziţia a XII-a. În aceeaşi probã, Alexandru Nicuşor Racman, de la CSM Drobeta, a reuşit sã urce pe ultima treaptã a podiumului de premiere, înregistrând timpul de 4:29,23 minute. E prima medalie pentru Racman, dupã un an de zile de pregãtire”, a precizat antrenorul Mirel Bîrcu.