Cerneţiul, matematic campioanã

Înaintea ultimelor 5 etape, CS Pandurii Cerneţi a devenit virtual campioanã a Ligii a IV-a, dupã ce s-a impus cu 3-2 pe terenul contracandidatei Recola Dãnceu. Derby-ul rundei a XXIII-a a fost decis de hat-trick-ul lui Mãdãlin Mãtãsãreanu, din minutele 38, 81 şi 90, în timp ce gazdele au punctat prin Robert Ţogoe (69) şi Cosmin Tãerel (71). Dacã la Dãnceu s-a jucat tot meciul, celelalte douã partide ale rundei s-au încheiat prematur.
La Strehaia, meciul s-a întrerupt în minutul 25, la scorul de 5-0 pentru gazde, care marcaserã prin Ionuţ Tiribentea (3), Ionuţ Crãciun (12) şi Eugen Pistriţu (17, 19, 20), deoarece Viitorul Cujmir s-a prezentat doar cu 7 jucãtori, dupã care unul dintre componenţii oaspeţilor s-a accidentat şi n-a mai putut continua jocul. Conform regulamentului, arbitrul a pus capãt partidei, deoarece nu se mai întrunea numãrul minim de jucãtori pe care o echipã e obligatã sã-i aibã pe teren.
La Şimian, cele douã combatante s-au prezentat în efectiv complet, dar, în minutul 78, imediat dupã ce AS Corcova a deschis scorul, prin Marius Cioabã, jucãtorul echipei-gazdã Mitel Ionescu, l-a lovit pe arbitrul-asistent Ionu Baiaş, care n-a mai putut continua partida. Astfel, s-a fluierat sfârşitul jocului, iar AS Corcova a câştigat meciul cu 3-0, la “masa verde”, şi a urcat pe ultima treaptã a podiumului, de unde a detronat chiar echipa severineanã.
Dupã aceastã rundã, Cerneţiul s-a distanţat la 13 puncte de Dãnceu, înaintea ultimelor 5 etape rãmase de disputat din actualul sezon. Deoarece ASFC Drobeta, adversarã pe care liderul urma s-o întâlneascã peste douã runde, a fost exclusã sãptãmâna trecutã din campionat, din cauza neprezentãrilor succesive, CS Pandurii şi-a adjudecat, matematic, titlul de campioanã judeţeanã, dupã ce, sezonul trecut, se clasase pe locul al VII-lea, din 14 participante.
În sezonul 2014-2015, Liga a IV-a Mehedinţi şi-a schimbat formatul de desfãşurare, jucându-se în sistem douã tururi – douã retururi, situaţie în care cele 8 echipe înscrise în competiţie se întâlnesc de câte patru ori pe parcursul campionatului.