Luptã în trei, în Liga a V-a

În ultimul eşalon fotbalistic din Mehedinţi, liderul a obţinut o victorie chinuitã, dar şi-a pãstrat avansul de un punct faţã de principala contracandidatã.
Dupã 0-0 la pauzã, AS Real Vânju Mare a dispus cu 3-1 de Viitorul Floreşti, prin golurile lui Murdealã (57, 89) şi Mãnoiaca (79), respectiv M. Olteanu (77). Pe locul secund, la un punct distanţã, a rãmas Viitorul Cãzãneşti, care a câştigat la “masa verde” meciul cu Speranţa Punghina, deoarece adversarii nu s-au prezentat. În derby-ul rundei, AS Inter Crãguieşti a dispus cu 2-1 de Coşuştea Cãzãneşti şi, aflatã pe trei în clasament, la 4 puncte sub lider, campioana de anul trecut mai sperã sã-şi pãstreze titlul judeţean. La Crãguieşti, oaspeţii au deschis scorul, în minutul 14, prin Mãtişanu, dar Cibiliu (55) şi Iosu (79) au întors rezultatul şi Coşuştea pare ieşitã definitiv din lupta pentru primul loc. Şi Vrata a spus adio titlului judeţean, dupã ce a fost învinsã cu 1-0, în deplasare, de Uva Prunişor, singurul gol al meciului de la Şimian fiind marcat de G. Rãdoi, în minutul 71. Scorul etapei l-a izbutit nou-înfiinţatã Dunãrea Hinova, care s-a impus cu 6-1 pe terenul “lanternei roşii” Ştiinţa Broşteni. G. Cãpãţînã (35) a marcat singurul gol al gazdelor, iar golurile lui O. Balaci (4, 49), Şelãu (23), Dãescu (70), Moisã (82) şi G. Molea (90) au urcat Hinova pe 4 în clasament, la un punct peste Voinţa Vrata şi unul sub Coşuştea Cãzãneşti. O victorie concludentã a obţinut şi Bistriţa, care a dispus cu 4-0 de AS Corlãţel, prin golurile lui Bãetoniu (18, 40), V. Creuţ (24) şi Cîrjeu (36). La Gârla Mare, Danubiana Gogoşu nu s-a prezentat şi a fost egalatã la puncte de adversara cu care trebuia sã joace, pe teren, în aceastã rundã.