Surprize în optimi

Turul secund al Cupei României, fazã în care au intrat în competiţie şi cele 8 echipe din Liga a IV-a, a deschis sezonul de primãvarã la Mehedinţi, iar prima surprizã a produs-o nou-înfiinţata Uva Prunişor, care a trecut, sâmbãtã, cu 2-0 de CS Strehaia, prin “dubla” lui Nandi Covlea, din minutele 17 şi 47. Duminicã, de “Mãrţişor”, Avântul Bistriţa a învins cu un neverosimil 4-0 ASFC Drobeta, echipã care, spre deosebire de meciurile din finalul turului din Liga a IV-a, n-a mai jucat cu juniorii, ci a mizat pe echipa de bazã. Gazdele n-au fost impresionate de numele adversarilor şi au marcat prin Gheorghe Bãetonoiu (‘13), Relu Ievciuc (‘35), Iulian Stãiculescu (‘88) şi Mircea Gheorghiţã (‘90).
Şi Real Vânju Mare s-a calificat în sferturile de finalã, dupã ce a eliminat “lanterna roşie” din Liga a IV-a, Dunãrea Gruia. Echipa clasatã pe locul secund în Liga a V-a s-a impus cu 6-2, prin reuşitele lui Adelin Gãinã (‘7, ‘84), Adelin Dragomir (‘44), Adrian Nicola (‘49) şi Cãtãlin Murdealã (‘53, ‘76), respectiv Nicolae Enea (‘22) şi Cãtãlin Oţet (‘35).
Cea de-a patra echipã din ultimul eşalon fotbalistic care a acces în turul al III-lea este Coşuştea Cãzãneşti, dupã ce adversara stabilitã prin tragerea la sorţi, Viitorul Cujmir, nu s-a prezentat la meci.
Scorul turului secund al Cupei României – faza judeţeanã Mehedinţi l-a izbutit AS Corcova, care s-a impus cu 9-1 la Floreşti, prin reuşitele lui Dumitru Schinteie (‘23, ‘41, ‘61, ‘62), Andrei Enea (‘33, ‘70, ‘72), Remus Tricã (‘65), şi Ionuţ Manda (‘76). Dupã ce a transferat 11 jucãtori în pauza competiţionalã de iarnã, AS Corcova şi-a depus deja candidatura la cucerirea trofeului, în premierã.
Categoric s-a impus şi liderul Ligii a IV-a, Pandurii Cerneţi, scor 5-0 la Punghina, Ion Vîlceanu (‘12), Mãdãlin Mãtãsãreanu (‘30), Lucian Zamfir (‘40, ‘83) şi Gabriel Ciolacu (‘80) trecându-şi numele pe lista marcatorilor. Cu 4-0 a câştigat şi AS Turnu Severin, la Gârla Mare, prin golurile lui Lucian Buţã (‘26, ‘59, ‘79) şi Mitel Ionescu (‘44). La Salcia, finalista Cupei României de anul trecut, Recolta Dãnceu, s-a impus cu 4-2. Gazdele au punctat prin Bogdan Scîrlete (‘11) şi Sorin Tomescu (‘35), iar Cãtãlin Chirfot (‘25), Constantin Negrescu (‘43, ‘51) şi Laureniu Ştefan (‘53) au întors rezultatul.
Sferturile de finalã se vor disputa luna viitoare, programul urmând sã fie stabilit între timp de Comisia de Competiii a AJF Mehedinţi.