Pas greşit pentru Minerul

Încã neplãtiţi, jucãtorii Minerului Mehedinţi au fost învinşi cu 2-1 în deplasarea de la Pandurii II Târgu Jiu şi au rãmas cu cele trei puncte, obţinute în runda inauguralã, când au învins cu 2-0 ACSVM Craiova, pe „Municipalul” severinean. Începutul meciului desfãşurat pe terenul sintetic de la Târgu Jiu a fost favorabil echipei mehedinţene, care în minutul 11 a beneficiat de un penalty, la pãtrunderea în careu a lui Porcescu, fazã la care gazdele au rãmas şi în inferioritate numericã. Stanciu a punctat de la punctul cu var şi nou-promovata avea prima şansã la victorie, dar tinerii jucãtori de la Pandurii II au fost cei care au dat dovadã de maturitate în joc şi au reuşit sã întoarcã rezultatul în doar douã minute! Cocicã (‘29) a egalat, dupã care Şendroiu (‘31) şi-a adus echipa în avantaj, dintr-un penalty care a dus la eliminarea severineanului Marinaş. În ultima orã s-a jucat „10 la 10”, dar nu s-a mai marcat şi Pandurii II a bifat prima victorie din acest sezon. „N-am ştiut sã profitãm de avantajul numeric şi am pierdut practic meciul în 2 minute. Meritam cel puţin un egal, fiindcã în ultima jumãtate de orã am avut mai multe ocazii”, a concluzionat directorul sportiv al Minerului, Gheorghe Doinea. Echipa sa va juca etapa viitoare cu Naţional Sebiş, care are punctaj maxim dupã primele douã etape. Partida se va disputa vineri, cu începere de la ora 17, pe Stadionul „Municipal” din Drobeta Turnu Severin. Minerul va fi nevoitã sã schimbe iar garnitura, dupã ce a jucat cu Pandurii II în formula: Valentin Lascu – Radu Lupu (‘55 Robert Ilinca), Alexandru Petrache, Alexandru Marinaş, Claudiu Iordache – Florin Drãcea, Alexandru Ştefan – Laurenţiu Prundeanu (‘75 Ionuţ Manda), Costinel Stanciu, Cristian Boboescu (‘46 Andrei Enea) – Mario Porcescu.