Steaua Severinului s-a stins

Dacã în urmã cu doi ani inaugura nocturna Stadionului “Municipal”, într-un meci cu Pandurii Târgu Jiu, Steaua Bucureşti a stins duminicã seara lumina la malul Dunãrii. Meciul s-a încheiat tot cu scorul de 1-1, doar cã rezultatul a coincis şi cu retrogradarea matematicã a echipei severinene.

Steaua n-a mai jucat cu rezervele, aşa cum o fãcuse etapa trecutã cu Viitorul Constanţa, dar  a fost aproape de o nouã înfrângere. Echipa antrenatã de Ionel Gane a deschis scorul în minutul 25, când Roman  l-a învins, din unghi. pe Tãtãruşanu. Replica Stelei a venit de-abia dupã prima jumãtate de orã, când Hotoboc a avut douã intervenţii salvatoare la şuturile lui Tãnase. Veteranul din poarta Severinului şi-a continuat paradele în partea secundã, la şuturile lui Latovlevici şi Popa, din minutul 55. În minutul 86, Neacşa putea majora avantajul, dar a preferat un şut din unghi, care s-a lovit de picioarele nou-intratului Cojocaru, spre nemulţumirea cãpitanului Stoica. Acesta aştepta pasa decisivã şi, dupã ce mingea a ieşit în corner, s-a dus direct spre coechipierul sãu, pe care l-a îmbrâncit uşor. Stoica a fost şi el vinovat la faza din minutul 90, când a pierdut balonul la mijlocul terenului, iar acţiunea s-a încheiat cu şutul lui Iancu, care l-a învins pe Hotoboc, din 17 metri. Golul a bucurat aproape un sfert din cei 7000 de spectatori prezenţi în tribunele „Municipalului” severinean.  „Acest egal, pentru mine, e ca o victorie. Trebuie sã-mi felicit bãieţii pentru cum s-au comportat şi pentru rezultat, care e ca o impresie de final. A fost un meci frumos, un egal de palmares, împotriva Stelei. Am fost aproape de victorie, dar ne-a scãpat printre degete în ultimele secvenţe. Cu puţinã concentrare şi atenţie, am fi câştigat. Am avut momente când puteam face 2-0 şi închide astfel jocul, dar şi un portar Hotoboc în zi de graţie. Cred totuşi cã egalul e echitabil. Acest rezultat le va da foarte multã încredere pe viitor, jucãtorilor mei”, a declarat Gane. Antrenorul craiovean a mai precizat cã echipa sa putea fi mult mai sus în clasament dacã diriguitorii de la malul Dunãrii ar fi asigurat stabilitate financiarã.  „Nu am avut o organizare foarte bunã din partea conducerii şi alta era evoluţia noastrã dacã aveam stabilitate financiarã. Din pãcate, am fost cam singuri în ultimul timp şi, ca antrenor, e greu sã lucrezi cu jucãtori neplãtiţi, care nu vor sã se antreneze din cauza restanţelor. E treaba conducerii ce va face în continuare, dar ar fi bine sã nu mai fie aceste probleme şi în sezonul viitor. Dacã nu  existã un plan managerial  şi seriozitate, va fi greu. Un minimum trebuie sã oferi, ca sã poţi cere rezultate. Mie îmi expirã contractul şi nu am primit deocamdatã nicio propunere de prelungire. Şi majoritatea jucãtorilor sunt la final de contract şi nu ştiu care sunt gândurile conducerii. În momentul în care existã un plan şi se va dori sã rãmân, voi analiza situaţia. Eu m-am simţit bine aici, mai ales în postura de principal, dar nu ştiu dacã voi rãmâne în orice condiţii”, a spus Gane. Acesta a mizat pe: Hotoboc – Dãnãnae, Tãtaru, Asanovic, Dzhalilov – Hasanovic, D. Stoica (cpt) – Neacşa (Tole ’90), Vranjkovic, Brata (Bãlãu ’85) – M. Roman. Laureţiu Reghecamp a replicat prin Tãtãruşanu (Cojocaru ‘46) – Georgievski, Szukala, Filip (Iancu ’29), Latovlevici – Pintilii (cpt), Bourceanu – A. Popa, Rusescu, Tãnase (Nikolic ’59) – Rocha .

Joi, de la ora 20:30, CS Turnu Severin îşi va lua adio de la Liga I, dupã confruntarea cu Viitorul Constanţa.